İşletmelerde yalın olgunluk analizi ve yalın dönüşüm planlaması: değirmen makineleri sektöründe faailyet gösteren bir işletmede uygulamalar
Lean maturity analysis and lean transformation planning in businesses: Applications in a business operating in the milling machinery sector
  1. Tez No: 982672
  2. Yazar: DAMLA EKİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İşletmelerde Yalın Olgunluk Değerlendirme Analizleri (YODA), sürdürülebilir büyüme sağlamak ve rekabet avantajı elde etmek adına kritik bir rol oynamaktadır. YODA, işletmelere maliyet avantajları, verimlilik artışı, stokların azaltılması ve müşteri memnuniyetinin artırılması gibi önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bu analizler, işletmenin mevcut üretim süreçlerini, iş gücü verimliliğini ve genel organizasyonel performansını değerlendirerek, potansiyel gelişim alanlarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, yalın üretim felsefesinin temelini oluşturan sürekli iyileştirme (Kaizen) kültürünü teşvik eder. Çalışma kapsamında, yalın olgunluk değerlendirmesi ve dönüşüm planlaması yapılmamış bir işletme üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, çift santrifüj döküm ve sonrasında talaşlı imalat ile nihai ürünün üretimini yapan bir işletmede, yalın olgunluk analizi ve yalın dönüşüm planlaması uygulayarak, mevcut eksiklikleri tespit etmek ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik iyileştirme adımlarını belirlemektir. Yapılan yalın olgunluk değerlendirme analizi sonucunda, işletmenin üretim süreçlerinde verimlilik kayıpları, iş gücü etkinliği eksiklikleri ve organizasyonel engeller gibi temel sorunlar tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, yalın dönüşüm için gerekli stratejiler ve çözümler geliştirilmiş olup, uygulama sürecine yönelik detaylı bir plan hazırlanmıştır. Yalın dönüşüm planlaması sonrasında, işletmenin verimliliğini artırmaya yönelik somut adımlar belirlenmiş ve bu süreçte elde edilecek kazanımların nasıl sürdürülebilir hale getirileceğine dair önerilerde bulunulmuştur. Araştırma, işletmenin yalın dönüşüm sürecine güçlü bir başlangıç yapmasını sağlamayı ve gelecekteki verimlilik gibi çeşitli iyileştirmelerine temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lean Maturity Assessment Analyses (YODA) play a critical role in achieving sustainable growth and gaining competitive advantage within organizations by providing cost advantages, increased efficiency, reduced inventory levels, and enhanced customer satisfaction. These analyses evaluate production processes, workforce efficiency, and overall organizational performance to identify potential improvement areas while fostering a culture of continuous improvement (Kaizen) that forms the foundation of lean manufacturing. In this study, a company that produces its final product through double centrifugal casting followed by machining operations—yet has not previously conducted a lean maturity assessment or transformation plan—was analyzed. The aim was to identify existing deficiencies and determine improvement steps through lean maturity analysis and transformation planning. As a result, productivity losses, workforce inefficiencies, and organizational barriers were identified; strategies and solutions for lean transformation were developed; and a detailed implementation plan was prepared. The research aims to enable the company to make a strong start in its lean transformation journey and serve as a foundation for sustainable efficiency and performance improvements in the future.