Kentsel dönüşüm alanlarının sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamında değerlendirilmesi : Yeşilkent Mahallesi örneği
Evaluation of urban transformation areas within the scope of sustainability principles: the example of Yesilkent neighborhood
- Tez No: 982702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Kentler yeryüzündeki sosyal, ekonomik, çevresel ve yönetimsel değişikliklerin sonuçlarını üzerlerinde taşımaktadır. Kentsel dönüşüm de kentlerin bu değişimlerini düzeltme veya iyileştirilme yoluyla, gelecek kuşaklar için sürdürülebilir hale getirmektedir. Dönüşüm süreçlerinin çok boyutlu ele alınması gerekmektedir. Çünkü sadece fiziksel dönüşümü içeren uygulamalar kamu kaynaklarının bilinçsiz tüketimine neden olmaktadır. Yerleşim alanlarını insan, çevre ve ekonomi olarak bütüncül ele alan sürdürülebilir yaklaşımlar, yaşam alanlarının gelecek kuşaklarca kullanmasına olanak sağlayarak dönüştürmektedir. Bu kapsamda kentlerin sürdürülebilir dönüşümünü sağlayan yöntemlerle ilgili çalışmaların devam ettiği bilinmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar sürdürülebilirlik ilkelerinin, imar planlarına, tasarım aşamalarına entegre edilmesi, uygulamaların uzman ekiplerce kontrollü olarak planlanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışma Yeşilkent Mahallesi'nin mevcut koşullarına uygun sürdürülebilir kentsel dönüşüm önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla literatür araştırması yöntemiyle, kentsel dönüşüm uygulamalarına sürdürülebilirlik ilkelerinin entegre edilmesinin yolları aranmaktadır. Mekânsal planlama üzerinde sürdürülebilirlik ilkelerinin etkilerinin incelendiği örnekler bölümü çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır. Bu bölüm aynı zamanda sürdürülebilirlik ilkelerinin çok boyutlu ve iç içe geçmiş etkiler yarattığını da göstermektedir. Örnek uygulamalarda açığa çıkan verilerin kentsel dönüşüm uygulamaları için referans oluşturması, çalışmanın amaçları içinde yer almaktadır. İstanbul ili, Avcılar ilçesi, Yeşilkent Mahallesi 40 yıla yakın bir süre imarsız yapılaşmış, kaçak yapıların olduğu bir yerleşim bölgesidir. Mahallenin 2023 yılında onaylanan nazım imar planları imar affını kapsamamaktadır. Bu sebeple imar planının kabulü aynı zamanda bölgenin dönüşümü için de atılan ilk adımı oluşturmaktadır. Mahallenin konumu ve bölge halkının ekonomik koşulları, olası bir kentsel dönüşüm uygulamasının yersizleşme ve soylulaştırma süreçlerini tetikleyebilecek potansiyel sonuçlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple Yeşilkent Mahallesi için sürdürülebilir kentsel dönüşüm önerisi bu durumların engellenmesini sağlayacak önemli bir çözüm yolunu oluşturmaktadır. Özellikle bölgenin afet riski altında olması sürecin çok daha planlı, hızlı ve insan odaklı gelişmesini zorunlu kılmaktadır. Çalışma bu gereklilikler doğrultusunda, uygulama süreçlerinde sürdürülebilirlik ilkelerini içeren örnek kentsel dönüşüm uygulamalarında açığa çıkan veriler ışığında Yeşilkent Mahallesi için sürdürülebilir kentsel dönüşüm önerisi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities embody the social, economic, environmental, and administrative changes that occur across the Earth. Urban transformation aims to make cities sustainable for future generations by correcting or improving these changes. Transformation processes must be addressed in a multidimensional manner, as practices focusing solely on physical transformation often lead to the unconscious consumption of public resources. Sustainable approaches that consider settlements holistically in terms of people, the environment, and the economy enable the transformation of living spaces in ways that ensure their usability by future generations. In this context, it is known that studies on methods for achieving the sustainable transformation of cities are ongoing. These studies emphasize the necessity of integrating sustainability principles into zoning plans and design processes, as well as ensuring that implementation stages are planned and managed by expert teams. This study aims to develop a sustainable urban transformation proposal suitable for the existing conditions of Yesilkent Neighborhood. To this end, it explores ways to integrate sustainability principles into urban transformation practices through a literature review. The section analyzing examples that examine the impacts of sustainability principles on spatial planning constitutes the methodological framework of the study. This section also demonstrates that sustainability principles generate multidimensional and interrelated effects. Using the findings derived from exemplary cases as references for urban transformation practices is among the objectives of this study. Yesilkent Neighborhood, located in the Avcılar district of Istanbul, has experienced unplanned and informal construction for nearly 40 years. The master zoning plans approved in 2023 do not include amnesty for illegal buildings. Therefore, the approval of the zoning plan represents the first step toward the area's transformation. The neighborhood's location and the economic conditions of its residents indicate that potential urban transformation projects may lead to displacement and gentrification. Consequently, a sustainable urban transformation proposal for Yesilkent Neighborhood constitutes a crucial approach to preventing these outcomes. In particular, the area's vulnerability to natural disasters necessitates a more planned, rapid, and human-centered process. In line with these requirements, this study proposes a sustainable urban transformation model for Yesilkent Neighborhood, based on data derived from exemplary cases that incorporate sustainability principles into their implementation processes.