Kütüb-i Sitte'deki yeminle ilgili hadislerin tahlili
An analysis of oath-related hadiths in the Kutub Al-Sıtta
  1. Tez No: 982703
  2. Yazar: MAHMUT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SAİT MECİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Yemin, bireyin sözünü kuvvetlendirmek amacıyla Allah'ın adını anarak bir iddiada bulunması ya da bir şeyi yapacağına dair bağlayıcı bir söz vermesidir. İslam dini, yemin kurumuna hem itikadi hem de hukuki açıdan büyük önem vermiş, bu sebeple Kur'an-ı Kerîm'de ve Hz. Peygamber'in hadislerinde bu konuya dair çok sayıda hüküm ve açıklama yer almıştır. Özellikle Hz. Peygamber'in söz ve fiillerini nakleden hadisler, yeminin mahiyeti, çeşitleri, geçerlilik şartları ve bozma durumları gibi meselelerde Müslümanlar için temel kaynaklardan biridir. Bu çalışmada, hadis literatürünün temel kaynaklarından olan Kütüb-i Sitte eserlerinde yer alan yeminle ilgili hadisler tespit edilmiş, bu rivayetler metin, sened ve güvenilirlik açısından incelenmiştir. Araştırmada yeminle ilgili hadisler incelenerek teze alınacak olanlar seçilmiş, seçilen hadislerin diğer varyantları ve varsa şahitleri belirlenerek sened şeması yapılmıştır. Ele alınan hadisin râvileri hakkında kısa bilgiler verilerek hadisin hadis usûlü çerçevesinde rivayetlerin sahihlik dereceleri değerlendirilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde hadisin ve yeminin kavramsal çerçevesi çizilmiş, ikinci bölümde Kütüb-i Sitte'de yer alan yemin konusundaki hadisler sınıflandırılmış ve tahlil edilmiştir. Her hadisin önce Arapça metnine yer verilmiş, ardından tercümesi sunulmuştur. Devamında, hadislerin kaynaklardaki yerleri (tahric) belirtilmiş, râvî silsilesi şematik olarak gösterilmiştir. İncelenen varyanta ait râvîlerin biyografileri ele alınarak güvenilirlik (sıhhat) açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu yönüyle çalışma, hem hadis alanında konu merkezli incelemelere katkı sağlamayı hem de İslam hukukunun temel meselelerinden biri olan yemine dair daha kapsamlı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
An oath is a binding declaration made by invoking the name of Allah, either to affirm a statement or to commit to a future action. In Islam, oaths hold significant theological and legal importance. Accordingly, both the Qur'an and the Hadiths of the Prophet contain numerous rulings and explanations on this subject. Hadiths, in particular, serve as primary sources for Muslims concerning the definition, types, conditions of validity, and consequences of breaking oaths. This study examines hadiths on the topic of oaths found in the major hadith collections known as the Kutub al-Sittah. Relevant narrations were identified and analyzed in terms of their text, chains of transmission (isnād), and authenticity. Hadiths selected for inclusion in the thesis were further reviewed for variants and corroborating reports (shawāhid), and schematic isnād diagrams were prepared. Biographical information on the narrators was provided, and each hadith was evaluated using the principles of hadith criticism to determine its level of authenticity. The study is divided into two main sections. The first outlines the conceptual framework of hadith and oaths. The second classifies and analyzes the hadiths related to oaths within the Kutub al-Sittah. Each hadith is presented with its Arabic text, an English translation, source references (takhrīj), and a schematic chain of transmission. Narrators are assessed in terms of reliability (ṣiḥḥah). This research aims to contribute to theme-based studies in hadith literature and offer a more comprehensive understanding of oaths, a significant issue in Islamic jurisprudence.