Türk ve yunan yemek kültürlerinin sinema ve diziler aracılığıyla dijital ve görsel medyada temsili: Kültürel anlamlar ve etkileşimler
Representation of turkish and greek food cultures in digital and visual media through cinema and tv series: Cultural meanings and interactions
- Tez No: 982706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM İLASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Yunanistan'ın köklü mutfak kültürleri, görsel ve dijital medya üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, iki ülkenin mutfakları arasındaki ortak mirası ve kültürel sahiplenme söylemlerini analiz ederek gastronominin jeopolitik ve kültürel önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi olarak içerik analizi tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sinema ve diziler (IMDb üzerinden seçilen“Bir Tutam Baharat”,“Güz Sancısı”,“Little England”,“Dedemin İnsanları”,“Havada Bulut”,“Yabancı Damat”) ile dijital gastronomi platformu TasteAtlas değerlendirilmiştir. TasteAtlas'ta yer alan Türk ve Yunan yemek, içecek ve gıda ürünleri listeleri incelenmiştir. Bulgular, dolma/gemista, cacık/tzatziki, musakka/mousakka, kokoreç/kokoretsi, kahve, döner/gyros, rakı/ouzo, yoğurt/Greek yogurt ve lokma/loukoumades gibi birçok ortak gastronomik öğenin varlığını göstermektedir. Ortak coğrafyanın etkisiyle benzer isimler ve tarifler paylaşılmakta, bu da kültürel etkileşimin somut bir göstergesi olmaktadır. Sinema anlatılarında gastronomi, iki millet arasında kültürel yakınlaşma ve diyalog aracı olarak işlev görmektedir. Sonuç olarak, gastronomi yalnızca kültürel bir miras değil; aynı zamanda ulusal kimliklerin inşasında rol oynayan bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Türk ve Yunan mutfaklarının karşılıklı etkileşimi, çatışmadan çok kültürel alışveriş ve anlayış ortamı yaratma potansiyeli taşımaktadır. Bu yönüyle çalışma, iki milletin mutfak eksenli kültürel ilişkilerini ele alan nadir araştırmalardan biridir.
Özet (Çeviri)
This study examines the rich culinary cultures of Turkey and Greece through visual and digital media in a comparative framework. The research aims to highlight the shared heritage and cultural appropriation discourses between the two cuisines, while emphasizing the geopolitical and cultural significance of gastronomy. A qualitative content analysis method was employed. Data were collected from films and TV series (selected via IMDb, including A Touch of Spice, Autumn Pain, Little England, My Grandfather's People, Cloud in the Sky, and Foreign Groom) as well as the digital gastronomy platform TasteAtlas. Lists of popular foods, drinks, and culinary products of Turkey and Greece were analyzed on TasteAtlas. Findings reveal numerous shared gastronomic elements such as dolma/gemista, cacık/tzatziki, musakka/moussaka, kokoreç/kokoretsi, coffee, döner/gyros, rakı/ouzo, yogurt/Greek yogurt, and lokma/loukoumades. Due to the long history of coexistence in the same geography, both cuisines share similar names and recipes, reflecting tangible cultural interaction. In cinematic narratives, gastronomy also functions as a medium of cultural proximity and dialogue between the two nations. In conclusion, gastronomy emerges not only as cultural heritage but also as a crucial component in the construction of national identities. The interaction between Turkish and Greek cuisines has the potential to foster cultural exchange and mutual understanding rather than conflict. In this respect, the study contributes to the literature as one of the rare works addressing cultural identity, heritage, and gastronomy within the historical and cultural contexts of the two nations.