Tuz gölünde tuz üretim prosesinde ağır metal değişimi
- Tez No: 98273
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
,-/£??. -0İİ '",_ V^Va OZET £*/i:.'U..,: r- I İncelemeye konu olan Tuz Gölü, İç Anadoluda ve Konya İlinin kuzey4oğüsühdaT # yer almaktadır.Tuz Gölü yaklaşık 1665 km 'lik bir alanı kapsamaktadır. Çok stratejik bir doğal kaynak olan Tuz Gölüne bölgedeki sanayii tesisleri ve kanalizasyon atıklarının doğrudan doğruya boşaltılması; tuz oluşumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Tuz Gölünü tehdit eden kirlilik parametrelerinden başlıcaları; ana tahliye kanalı ile taşınan çeşitli kökenlere sahip partiküller, yağ, gres, deterjan, pestisit, ağır metaller ve dışardan gelen fazla sudur. Ağır metaller belirli bir konsantrasyona ulaştığında tuzun kristal yapısına doğrudan girmekte ve tuzun kalitesini düşürmektedir. Ağır metal miktarlarını belirlemek üzere hem Tuz Gölünden hem de tuz rafınasyonu sonrası tuzdan ve atıklardan çok sayıda numuneler alınmıştır. Tuzlalardan alınan ham tuzlar ile bunları Vakumlu Evaporasyon Yöntemi ile rafine eden Salina Tuz Fabrikasından (Cihanbeyli) alınan 24 adet numune, Ham Tuz, Ürün Tuz, Proses Suyu ve Atık Malzeme olmak üzere 4 gruba ayrılarak incelenmiştir. Numunelerin mineralojik incelemeleri X-Ray Difraktometre cihazında jeokimyasal incelemeleri ise Grafit Fınnh Atomik Absorbsiyon Spektrometri cihazında gerçekleştirilmiştir. Analizlerde Cu, Cd, Ni, Co, Hg, As, Mn, Pb, Se, Cr, Fe, Al gibi ağır metal konsantrasyonları tek tek değerlendirildikten sonra birbirleri ile kıyaslanmış ve gelim kaynakları yorumlanmıştır. X-Ray Difraktometre cihazında yapılan analizlerde; ürün tuz numunelerinin genellikle hakim mineral olarak Halil (NaCl) ve nadiren CaCİ2, ham tuz numunelerinin halit minerali yanısıra jips minerali, atık malzeme numunelerinin ise halit, jips ve sodyum kalsiyum sülfat mineralleri içerdikleri belirlenmiştir. Tüm analiz sonuçları göstermektedir ki, Konya şehrinin evsel ve endüstriyel atıklarının ana tahliye kanalı yoluyla Tuz gölüne deşarj edilmesinden kaynaklanan önemli bir kirlenme vardır. Kirletici parametrelerden ağır metallerin ham tuz içindeki belirgin konsantrasyonları büyük bir risk taşımasına karşılık rafine tuzlarda Fe, Al, Co, Mn, Cr ve Ni dışında kalan toksik elementler olarak adlandırılan As, Hg, Pb ve Cd gibi elementlerin ya hiç bulunmamaları veya düşük konsantrasyon göstermeleri nedeniyle bu risk büyük ölçüde azalmaktadır. Buna rağmen piyasaya arz edilen tuzlarda rutin analizlerin yapılarak sürekli olarak denetim altında tutulma gereği vardır.
Özet (Çeviri)
>c SUMMARY i m f k,, ?, t; '? '-i fc - ^*' ',v'',“ ' *' *.'? ? Tuz Gölü which is topic of investigation is located in the northeast of Kcuj^tîtjj^'”and İç Anadolu. Tuz Gölü area is about 1 665 kilometer squar. The constitution of salt is affected by discharging wastes of institutions of industry and seweages in this region to Tuz Gölü which is very strategical natural source. The principal pollution parameters which are threatened Tuz Gölü are components of different kinds, grease, detergent, pesticides, too many water that is coming from outside and heavy metals which are transported with canal of ana tahliye. When heavy metals reache an enough concentration, they enter construction of salt and they lower the quality of salt. 24 samples are received from Tuz Gölü and from refined salts and wastes for determination of the values of heavy metals. Unrefined salts which are received from Saltpans with 24 samples that are received from the Salina Salt Factory (Cihanbeyli) producing these salts with Vacuum Evaporation Method are investigated classifying in four groups that are unrefined salt, refined salt, waste material, process water. The mineralogical investigations of the samples were analized in GYTE Investigation's Laboratory of Material Engineering and the chemical investigations of the samples were analized in GYTE Investigation's Laboratory of Environmental Engineering. According to the conclusions of these analysises; the concentrations of Cu, Al, Pb, As, Hg, Fc, Cr, Se, Cd, Co, Mn, Ni were evaluated and then compared each other and interpreted sources of orginating each one. Unrefined salts include usually mineral halite (NaCl) and rarely CaCb, refined salts include mineral halite and gypsum and waste material samples include mineral halite, gypsium and sodium- calcium sulphate according to the analysises in the machine of X-Ray Difractometer. According to the conclusions of all analysises, there is an important pollution because the household and industrial wastes of Konya city are discharged to Tuz Gölü by canal of ana tahliye. In spile of the evident heavy metals concentrations that are pollution parameters in unrefined salt have a risk. Because the elements of As, Hg, Pb and Cd which are naming toxic elements and exterior of elements as Fe, Al, Mn, Co, Cr. and Ni were not either existing or representing low concentrations are decreased thisrisk at a great measure. In spite of this, the analysises must be rj controlled in the salts that are presented to the market.1İİ*,J: