Madde bağımlısı bireyin ailesindeki kadınların bağımlılık algıları, bağımlılıkla baş etme yolları ve var olan sosyal politikalara yaklaşımları: Tekirdağ-Malkara örneği
Addiction perceptions of women in the family of a substance addicted individual, their ways of cope with addiction, and their approaches to existing social policies: The Tekirdağ-Malkara example
- Tez No: 982740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bağımlılık, bağımlı bireyin bağlı olduğu aile dinamiklerini oldukça sarsan ve etkileyen bir hastalıktır. Bağımlı bireyin içinde bulunduğu karmaşık sorunlar kendisine en yakın aile üyelerinin yaşam döngüsünü etkilemektedir. Aile, içinde bulundurduğu her bireye konumuna uygun roller atfeden bir birlikteliktir. Fakat bu roller geleneklerin, kültürün ve politikaların da etkisiyle kadınlar için toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin beslendiği aile konumlarını da getirebilmektedir. Bağımlı ailelerinin gündelik yaşamlarının bağımlılık sorunuyla geldiği duruma dair literatürde görünürlük kazanmış çalışmaların yetersiz oluşu ya da olmayışı dikkat çekmekte ve bu konudaki yetersiz bilgiler kadınların ve dolayısıyla ailelerin karmaşık ve eşitsiz yüklerle çevrelenmiş yaşantılarını örtük bırakmaktadır. Bu kapsamda bu çalışma; Tekirdağ ili Malkara ilçesinde ailesinde madde bağımlısı üye olan kadınlarla; bağımlılık süreci ile beraber şekillenen bağımlılık algılarının incelenmesi, bağımlılık sorunuyla yaşam deneyimlerinde baş etme amacıyla izledikleri yolların araştırılması, sosyal politika ve sosyal hizmetlerle temas deneyimlerinin irdelenmesi amacıyla feminist yöntemle yürütülmüş nitel bir çalışmadır. Bu çalışma, bağımlı ailelerindeki kadınların yaşadıkları deneyimlerin görünür kılınmasını ve bağımlılıkla mücadele politikalarının toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde ele alınması önerisini gerçekleştirirken; kadınların dezavantajlı konumlarına dair önleyici ve koruyucu müdahalelerin geliştirilmesine yönelik ihtiyacın önemini de açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Addiction is a disease that profoundly disrupts and impacts the family dynamics to which an addict is attached. The complex problems an addict faces impact the life cycle of the family members closest to them. A family is a union that assigns roles appropriate to each member of its rank. However, these roles, influenced by traditions, culture, and policies, can also create family situations for women that foster gender inequality. The paucity or absence of studies in the literature on the daily lives of families of addicts affected by addiction is striking, and the inadequate information on this topic obscures the complex and unequal burdens faced by women, and consequently, their families. In this context, this study is a qualitative study conducted using feminist methods with women in the Malkara district of Tekirdağ province who have a family member who is addicted to drugs. It aims to examine their perceptions of addiction as they develop during the addiction process, explore the strategies they employ to cope with addiction throughout their lives, and examine their experiences of interacting with social policies and social services. This study proposes that the experiences of women in addicted families should be made visible and that policies to combat addiction should be based on gender equality. It also highlights the need to develop preventive and protective interventions to address women's disadvantaged situation.