Merkez Bankası Dijital Parasının para politikası aktarım kanallarına etkisi: Dijital Euro örneği
The impact of the Central Bank Digital Currency on monetary policy transmission channels: The case of the Digital Euro
- Tez No: 982790
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL AKÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda birçok alanda etkisini gösteren dijitalleşme, bankacılık ve para politikası alanında da etkili olmaktadır. Para formunda dijitalleşme ile birlikte değişikliklere gidilmiş, ödeme ve tasarruf aracı olarak kullanılan, merkezi otoriteden bağımsız kripto varlıklar yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu varlıkların merkezi otoriteden bağımsız olması, suçtan elde edilen gelirlerin aklanmasına yol açabilmesi ve ani fiyat hareketleri sebebiyle elde tutanlar açısından maddi kayıp yaşatma potansiyeline sahip olması, onları riskli hâle getirmektedir. Dünyadaki birçok merkez bankası da bu riskleri bertaraf etmek, para politikasındaki otoritesini sürdürmek ve dijitalleşme sürecinde geri kalmamak amacıyla Merkez Bankası Dijital Parası (MBDP) konusunda çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmada, hazırlık aşamasında olan ve ileride piyasaya sürülmesi muhtemel olan Dijital Euro'nun para politikası aktarım kanalları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu etki, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Komisyonun sunduğu Dijital Euro Kanun Teklifine ilişkin tasarım görüşü ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2023 tarihli“Merkez Bankası Dijital Paralarının Para Politikası Aktarımı Üzerindeki Etkileri”raporu çerçevesinde literatür incelemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ortaya çıkan bulgular kapsamında Dijital Euro için tasarım ve politika önerilerinde bulunulmuştur. Bulgular, önerilen tasarımlarla Dijital Euro'nun para politikası aktarımını güçlendirme ve finansal istikrarı destekleme potansiyeli bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, digitalization, which has impacted many areas, is also impacting banking and monetary policy. With digitalization, the form of money has undergone changes, and crypto assets, independent of central authority and used as payment and savings instruments, have become widely used. However, the independence of these assets from central authority, their potential for money laundering, and the potential for financial losses for holders due to sudden price fluctuations make them risky. Many central banks around the world have initiated studies on Central Bank Digital Currency (CBDC) to mitigate these risks, maintain their authority in monetary policy, and avoid falling behind in the digitalization process. This study examines the impact of the Digital Euro, currently in preparation and likely to be launched in the future, on monetary policy transmission channels. This impact is analyzed through a literature review, based on the European Central Bank's (ECB) design opinion on the Digital Euro Bill submitted by the Commission and the International Monetary Fund's (IMF) 2023 report“The Effects of Central Bank Digital Currencies on Monetary Policy Transmission.”Based on the findings of the analysis, design and policy recommendations for the Digital Euro were made. The findings demonstrate that the proposed designs have the potential to strengthen monetary policy transmission and support financial stability.