Serahsî örneğinde hukuk ile ahlâk ilişkisi
The relationship between law and ethics in the case of al-Sarakhsi, master's thesis
  1. Tez No: 982791
  2. Yazar: MUHAMMED REŞAT ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ ENSAR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Tez, Giriş ('içerik ve yöntem', 'Serahsî'nin Hayatı', 'Serahsî'nin Eserleri', 'Serahsî'nin Yaşadığı Dönem' ve 'Hukuk Anlayışı'), iki bölüm (Birinci Bölüm: 'Hukuk ile Ahlâk İlişkisi', İkinci Bölüm: 'Serahsî'de Hukuk ile Ahlâk İlişkisi'), Sonuç ve Bibliyografya'dan oluşmaktadır. Tezde Serahsî Örneğinde Hukuk ile Ahlâk İlişkisi ele alınmıştır. Hukuk ile ahlâk ilişkisi hakkında Hanefî mezhebinin başta gelen fakîhlerinden olan Serahsî'nin ortaya koyduğu yaklaşım incelenerek bu yaklaşımı çerçevesinde geliştirdiği görüş ve ulaşılmıştır. Konuyu, Serahsî'nin başlıca eserleri olan el-Mebsût ve Usûlü's-Serahsî isimli eserleri ile sınırlı olarak ele alındığı tezimizde, Serahsî'nin hukuk ile ahlâk ilişkisi çerçevesinde; önemli görüş, örnek ve temellendirmeler ortaya koyduğu görülmüştür. Tezin Birinci Bölümü'nde genel kapsamda hukuk ile ahlak ilişkisi ele alınmıştır. Böylece; kavramsal çerçevede hukuk ve ahlâk, İslâm hukuku ile ahlâk ilişkisi, hukuk ile ahlâk ilişkisinin boyutları bağlamlarında tez konusu bakımından bir zemin sağlanmaya çalışılmıştır. Tezin İkinci Bölümü'nde ise, Serahsî'nin Usûlü's-Serahsî ve el-Mebsût eserlerinde, tespit edilen ve hukuk ile ahlâk ilişkisi bakımından değer ifade eden zengin içerik incelenmiştir. Böylece tespit edilen hususlar, kategoriler halinde sistematize edilerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an Introduction (including“Content and Method,”“Life of al-Sarakhsi,”“Works of al-Sarakhsi,”“The Era in Which al-Sarakhsi Lived,”and“His Legal Approach”), two main chapters (Chapter One:“The Relationship Between Law and Morality”; Chapter Two:“The Relationship Between Law and Morality in al-Sarakhsi”), a Conclusion, and a Bibliography. The thesis examines the relationship between law and morality through the example of al-Sarakhsi, one of the leading jurists of the Hanafi school. It analyzes al-Sarakhsi's approach to the subject and the views he developed within this framework. The study focuses specifically on two of al-Sarakhsi's major works: al-Mabsut and Usul al-Sarakhsi. It was found that al-Sarakhsi presents significant opinions, examples, and justifications regarding the relationship between law and morality. Chapter One provides a general discussion of the relationship between law and morality. In doing so, it seeks to lay a conceptual foundation for the thesis by addressing the definitions of law and morality, the relationship between Islamic law and morality, and the various dimensions of this relationship. Chapter Two offers an in-depth analysis of the relevant content in Usul al-Sarakhsi and al-Mabsut, examining passages that reflect al-Sarakhsi's perspective on the interplay between law and morality. The findings are then categorized and systematically presented.