Borderline kişilik örgütlenmesi ve boş zaman deneyimi arasındaki ilişkide yaşam anlamının ve yaşam amacının rolü
The role of meaning in life and life purpose in the relationship between borderline personality organization and leisure experience
  1. Tez No: 982811
  2. Yazar: ELİF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Borderline kişilik örgütlenmesine sahip bireylerin yaşamlarında sıkça görülen boşluk, amaçsızlık ve anlamsızlık duygularının, onların boş zaman deneyimlerini de olumsuz etkileyebileceği düşüncesi bu araştırmanın çıkış noktası olmuştur. Bu doğrultuda araştırmada, yaşam amacı ve yaşam anlamının borderline kişilik örgütlenmesi ve boş zaman deneyimi arasındaki ilişkide nasıl bir rol oynadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi, kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Örneklem, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş, Türkiye'de yaşayan 18-25 yaş aralığındaki 290 kadın (%67,6), 139 erkek (%32,4) toplamda 429 kişiden oluşmaktadır. Borderline Kişilik Envanteri (BKE), Yaşam Amaçları Ölçeği (YAÖ-1), Yaşamın Anlamı Ölçeği (YAÖ-2) ve Boş Zaman Deneyimi Ölçeği (BZDÖ) kullanılarak veri toplanmıştır. Bu çalışmada tüm istatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 27 programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın temel hipotezlerini sınamak için, Model 7 çerçevesinde Modere Edilmiş Aracılık Analizi uygulanmıştır. Diğer analizler için Pearson korelasyon analizi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, borderline kişilik örgütlenmesi ve boş zaman kaygısı arasında bulunmaya çalışılan anlamın dolaylı etkisi fiziksel sağlık, kişisel gelişim ve aileye katkı yaşam amacına sahip olan bireylerde anlamlıdır. Borderline kişilik örgütlenmesine sahip bireylerin boş zaman kaygısının artmasında bulunmaya çalışılan anlam aracı rol oynamaktadır. Borderline kişilik örgütlenmesi ile bulunmaya çalışılan anlam arasındaki ilişki, yaşam amaçlarına göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Bulunmaya çalışılan anlamın aracı rolünün fiziksel sağlık, aileye katkı ve kişisel gelişim amaçlarına göre anlamlı biçimde değiştiği bulunmuştur. Bu etki, fiziksel sağlık ve kişisel gelişim yaşam amaçlarına orta ve yüksek düzeyde sahip olan bireylerde görülürken, aileye katkı yaşam amacına ise düşük, orta ve yüksek düzeyde sahip olan bireylerde görülmüştür. Fiziksel sağlık ve kişisel gelişim amacı düşük olan bireylerde dolaylı etki anlamlı değildir. Araştırma sonuçları, borderline kişilik örgütlenmesine sahip bireylerin, fiziksel sağlık, aileye katkı ve kişisel gelişim gibi yaşam amaçlarına sahip olmalarının, bu bireylerin sahip olduğu anlam arayışı eğilimi ile etkileşime girdiğini göstermektedir. Bunun sonucunda, yaşam amacı ve anlam arayışı etkileşiminin boş zaman kaygısına neden olan bir dinamik haline dönüşebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study was inspired by the notion that the chronic feelings of emptiness, purposelessness, and meaninglessness frequently observed among individuals with borderline personality organization may also have adverse effects on their leisure experiences. Accordingly, this research aimed to examine the role of life purpose and meaning in life in the relationship between borderline personality organization and leisure experience. The study sample was determined through convenience sampling and consisted of 429 participants living in Türkiye, including 290 women (67.6%) and 139 men (32.4%) between the ages of 18 and 25 who voluntarily agreed to participate in the study. The data were gathered using the Borderline Personality Inventory, Life Purpose Scale, Meaning in Life Questionnaire, and Leisure Experience Scale. All statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 27. To test the main hypotheses, a moderated mediation analysis (Model 7) was performed, while Pearson correlation and independent samples t-test analyses were also applied. According to the findings, the indirect effect of the search for meaning between borderline personality organization and leisure anxiety is significant among individuals who have life purposes related to physical health, personal growth, and family contribution. The search for meaning plays a mediating role in the increase of leisure anxiety among individuals with borderline personality organization. The relationship between borderline personality organization and the search for meaning significantly differs depending on individuals' life purposes. It was found that the mediating role of the search for meaning significantly varies based on physical health, family contribution, and personal growth life purposes. This effect is observed among individuals with moderate and high levels of physical health and personal growth life purposes, while it is observed among those with low, moderate, and high levels of family contribution life purpose. The indirect effect is not significant among individuals with low levels of physical health and personal growth life purposes. The findings of the study indicate that life goals such as physical health, family contribution, and personal development interact with the search for meaning observed in individuals with borderline personality organization. As a result, the interaction between purpose in life and the search for meaning may become a dynamic that contributes to leisure anxiety.