Borderline kişilik örgütlenmesi, ayrılık anksiyetesi, öfke ve uyumsuz hayal kurma arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolü
Borderline personality organization the moderating role of emotion regulation difficulties in the relationship between separation anxiety, anger, and maladaptive daydreaming
  1. Tez No: 982812
  2. Yazar: SEVGİ SABUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, borderline kişilik örgütlenmesi ile uyumsuz hayal kurma arasındaki ilişkide, yetişkin ayrılık anksiyetesi ve öfkenin ardışık aracılık etkisinde duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Türkiye genelinde 18 yaş ve üzeri 391 gönüllü katılımcı dâhil edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, Türkiye'de yaşayan 18–45 yaş aralığındaki 315 kadın (%80,6) ve 76 erkek (%19,4) olmak üzere toplam 391 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri, Uyumsuz Hayal Kurma Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Kısa Formu, Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Ölçeği ve Sürekli Öfke–Öfke Tarz Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 27 programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz öncesinde ölçekler ve demografik değişkenlere ilişkin betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) hesaplanmıştır. Parametrik test varsayımlarını değerlendirmek amacıyla değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu, çarpıklık ve basıklık katsayıları üzerinden incelenmiştir. Araştırmada, borderline kişilik örgütlenmesinin uyumsuz hayal kurma üzerindeki etkisinde, yetişkin ayrılık anksiyetesi ve öfkenin ardışık aracılık rolü ile bu süreçte duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici etkisi koşullu süreç analizi ile test edilmiştir. Analiz sonuçları, borderline kişilik örgütlenmesi ile uyumsuz hayal kurma arasındaki ilişkide ayrılık anksiyetesi ve öfkenin aracı etkisinin, bireylerin duygu düzenleme güçlüğü düzeyine bağlı olarak değiştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the moderating role of difficulty with emotion regulation in the sequential mediation effect of adult separation anxiety and anger on the relationship between borderline personality organization and maladaptive daydreaming. 391 volunteer participants aged 18 and over from across Turkey were included in the study. The study sample consisted of 391 adults aged 18–45 living in Turkey, 315 women (80.6%) and 76 men (19.4%), who were selected through convenience sampling and agreed to participate voluntarily. Data were collected using a Demographic Information Form, the Borderline Personality Inventory, the Maladaptive Daydreaming Scale, the Difficulties with Emotion Regulation Short Form, the Adult Separation Anxiety Scale, and the Trait Anger/Anger Style Scale. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27. Before the analysis, descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, percentage) were calculated for the scales and demographic variables. To evaluate parametric test assumptions, the variables were examined for conformity to a normal distribution using skewness and kurtosis coefficients. In the study, the sequential mediating role of adult separation anxiety and anger in the effect of borderline personality organization on maladaptive daydreaming, and the moderating effect of difficulty with emotion regulation in this process, were tested using conditional process analysis. The analysis results revealed that the mediating effects of separation anxiety and anger in the relationship between borderline personality organization and maladaptive daydreaming varied depending on the individual's level of difficulty with emotion regulation.