21. yüzyıl becerileri bağlamında yetişkinlerin ihtiyaçları
The needs of adults in the context of 21st century skills
  1. Tez No: 982835
  2. Yazar: HAYDAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerin yirmi birinci yüzyıl becerilerini edinme sürecinde ihtiyaçlarını belirlemektir. Çalışmaya Diyarbakır ili ve Çermik ilçesi ile Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Elâzığ, Antalya, Aydın ve Erzincan illerinden farklı meslek gruplarından 20–45 yaş aralığında toplam 143 yetişkin gönüllü katılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmış, amaçlı rastgele örnekleme ile seçilen katılımcılardan nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Araştırma deseni eş zamanlı yakınsayan paralel desen olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Yirmi birinci yüzyıl becerileri bağlamında yetişkinlerin ihtiyaçları formu”geliştirilmiş, 10 bölüm ve 62 maddeden oluşan form önce pilot çalışmada denenmiş, ardından geniş katılımcı grubuna uygulanmıştır. Bulgular, yetişkinlerin beceri temelli eğitimleri gerekli gördüklerini ancak mevcut uygulamaları yetersiz bulduklarını göstermektedir. Sonuç olarak, piyasanın talep ettiği becerilere sahip bireyler yetiştirmek için bireysel ve esnek eğitim modellerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the needs of adults in acquiring twenty-first century skills. A total of 143 adult volunteers aged 20–45 from Diyarbakır province and Çermik district, as well as Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Elâzığ, Antalya, Aydın, and Erzincan, participated in the research. Participants represented diverse occupational groups including teachers, civil servants, tradespeople, physicians, engineers, lawyers, and university students. A mixed-methods approach was employed, using purposive random sampling within a convergent parallel design. Data were collected through the“Needs of Adults in the Context of Twenty-First Century Skills Form,”which consisted of 10 sections and 62 items. The instrument was piloted with 40 adults before full implementation. Both quantitative and qualitative data were obtained via surveys and open-ended questions administered through Google Forms. Findings revealed that adults considered skill-based training provided by institutions necessary but insufficient in meeting their needs. The study concludes that individualized and flexible educational models should be developed to better equip adults with the competencies demanded by the labor market.