Turist rehberlerinin bakış açısıyla Tarsus turizmi ve efsaneleri: Şahmeran Efsanesi
Tarsus tourism and its legends from the perspective of tourist guides: The Legend of Sahmeran
  1. Tez No: 982839
  2. Yazar: ALİKAAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UYSAL YENİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizmde tarihi değerlerini korumuş geçmişten kalma hikâyeleri olan kentler ilgi görmektedir. Farklı tarihi dönemlere tanıklık etmiş kentler, tarihi binaları, köprüleri, tarihi pazar yerleri mekânlarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu kentler somut kültürel miras kadar, somut olmayan mirasları ile de turizmde ilgi çekmektedirler. Somut olmayan miraslardan biri de kentlerle ilgili efsaneler ve masallar da kent tanıtımlarında önem kazanmıştır. Efsaneler, masalsı anlatıma ve doğaüstü yeteneklere sahip kahramanlarıyla, ilgi çekici olup, efsanelerin geçtiği yerler ziyaretçileri cezp edebilmektedir. Tarsus, birkaç efsaneye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en ünlü olan Şahmeran Efsanesidir. Şahmeran Efsanesi, Tarsus açısından büyük öneme sahip olan bir efsane olduğu düşüncesi ile bu tez çalışmasının yapılması kararı alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, Tarsus'ta büyük bir üne sahip olan Şahmeran'ın rehber anlatımlarında nasıl ve ne sıklıkla bahsedildiğini ortaya koymak ve bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaktır. Çalışmada araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak görüşme yöntemi kullanılmıştır. Gönüllü 13 katılımcıdan elde edilen veriler, MAXQDA programına aktarılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Şahmeran Efsanesi'nin Tarsus ile özdeşleştiği, kültürel ve mitolojik role sahip olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların Şahmeran Efsanesi ile ilgili ürettikleri metaforların on metafor altında toplandığı ve en fazla öne çıkan metaforun“gizemli bir bahçe/saklı hazine”olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities that have preserved their historical values and preserved their stories from the past are popular in tourism. Cities that have witnessed different historical periods attract tourists with their historical buildings, bridges, and historic marketplaces. These cities attract tourism attention not only for their tangible cultural heritage but also for their intangible heritage. Legends and fairy tales related to cities have gained importance in city promotions. Legends, with their fairytale-like narratives and heroes possessing supernatural abilities, are captivating, and the places where these legends take place can captivate visitors. Tarsus is home to several legends, the most famous of which is the Legend of Shahmaran. This thesis was developed because it is considered a legend of great significance for Tarsus. The aim of this research is to reveal how and how frequently Shahmaran, a figure of great fame in Tarsus, is mentioned in guidebooks and to create a resource on this topic. Qualitative research was chosen as the research method. Interviews were used as the data collection method. The data obtained from 13 volunteer participants were analyzed using the MAXQDA program. The study determined that the Shahmaran Legend is identified with Tarsus and holds a cultural and mythological role. The participants' metaphors related to the Shahmaran Legend were grouped into ten categories, with the most prominent being“a mysterious garden/hidden treasure.”