Evlilik doyumu ile çocukların sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkide baba katılımının aracı rolü
The mediating role of father involvement in the relationship between marital satisfaction and children's social skills levels
- Tez No: 982843
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin sahip olduğu evlilik doyumunun çocukların sosyal becerileriyle olan ilişkisini incelemek ve baba katılımının bu ilişkideki aracı rolünü değerlendirmektir. Araştırmanın diğer amacı ise sosyal beceri düzeyinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili, Şahinbey ilçesinde okul öncesi eğitime devam eden 4 - 6 yaş aralığındaki 482 çocuk, bu çocukların öğretmenleri ve babaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya ilişkin veriler“Evlilik Doyumu Ölçeği”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”,“Baba Katılım Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Son olarak katılımcıların demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Her bir ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliği kapsamlı bir şekilde analiz edilmiş ve sonuçlar kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Verilerin analizinde gerekli istatistik paket programlarından yararlanılmıştır. Çalışmada gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesinde t-testi ve tek yönlü ANOVA uygulanmış, değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda evlilik doyumunun çocukların sosyal beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca baba katılımının bu ilişkide anlamlı ve pozitif yönlü aracı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenler ile çocukların sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde çocuk yaşı, çocuk cinsiyeti, baba yaşı ve kardeş sayısı değişkenlerinin çocukların sosyal beceri düzeyleri üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı; baba eğitim düzeyi değişkeni açısından yapılan inceleme sonucunda çocukların sosyal beceri düzeylerinin anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmektedir. Elde edilen bulgular, alanyazında yapılan diğer çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between parents' marital satisfaction and children's social skills, and to evaluate the mediating role of father involvement in this relationship. Another aim of the research is to investigate whether social skill levels differ according to demographic variables. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with 482 children aged 4–6 who were attending preschool education in the Şahinbey district of Gaziantep province, along with their teachers and fathers. A relational survey model was used in the research. Data for the study were collected using the“Marital Satisfaction Scale,”the“Preschool Social Skills Assessment Scale,”and the“Father Involvement Scale.”Additionally, a“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to gather information about the demographic characteristics of the participants. The validity and reliability of each scale were comprehensively analyzed, and the results were found to be at acceptable levels. Statistical package programs were utilized for data analysis. In examining group differences, t-tests and one-way ANOVA were applied, and the Pearson Product–Moment Correlation Coefficient technique was used to determine the relationships between variables. The results of the study revealed a significant positive relationship between marital satisfaction and children's social skill levels. Furthermore, it was found that father involvement had a significant and positive mediating effect on this relationship. When the relationship between demographic variables and children's social skill levels was examined, it was determined that child age, child gender, father age, and number of siblings did not have a significant effect on children's social skill levels. However, based on the analysis of father education level, children's social skill levels were found to differ significantly. The findings were discussed within the framework of other studies in the existing literature.