Miyokard perfüzyon sintigrafisi sonucunda iskemi ve infarkt izlenen hastaların aortik elastisite parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of aortic elasticity parameters in patients with ischemia and infarction detected by myocardial perfusion scintigraphy
  1. Tez No: 982858
  2. Yazar: MEHMET SADIK KARPAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KUTSİ KABUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, miyokard perfüzyon sintigrafisi sonuçları normal olan hastalarla karşılaştırıldığında, iskemi ve/veya infarkt saptanan hastalarda aortik elastisite parametrelerinde bozulma olup olmadığının araştırılması ve ayrıca bu parametreler ile hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, biyokimyasal verileri ve transtorasik ekokardiyografik parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 – Aralık 2023 tarihleri arasında, kararlı koroner arter hastalığı tanısı ile miyokard perfüzyon sintigrafisi istenen ve tetkik sonuçlarına göre normal, iskemi ve infarkt olarak değerlendirilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma verileri hasta dosyaları, laboratuvar bulguları ve sistemde kayıtlı transtorasik ekokardiyografi görüntüleri üzerinden elde edilmiştir. Bulgular: Miyokard perfüzyon sintigrafisi sonuçlarına göre normal perfüzyona sahip hastalarda aortik strain ve aortik distensibilite indeksi ortalamalarının (AS: 13,54±2,65; ADI: 6,46±1,58), iskemi (AS: 7,58±1,75; ADI: 3,32±0,88) ve infarkt (AS: 4,74±1,39; ADI: 1,79±0,55) saptanan hastalara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu; ayrıca iskemi grubundaki ortalama değerlerin infarkt grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu gösterilmiştir (p<0,001). Buna karşılık, infarkt saptanan hastalarda aortik stiffness indeksi ortalamasının (ASI: 12,63±3,49), iskemi (ASI: 6,52±2,03) ve normal perfüzyon (ASI: 3,33±0,998) gruplarına göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu; ayrıca iskemi grubundaki ASI değerlerinin normal perfüzyon grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır (p<0,001). Çoklu regresyon analizlerinde ise, iskemi ve infarkt varlığının her üç parametre açısından da bağımsız ve anlamlı açıklayıcı değişkenler olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Sonuç: Bu çalışma, aortik elastisite ve aortun windkessel fonksiyonlarında meydana gelen bozulmaların, özellikle sol ventrikül performansı ve geometrisi bozulmuş hasta gruplarında iskemi ve infarkt varlığını ön görebilme potansiyeline sahip olduğunu ve iskemi ve infarkt patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate whether aortic elasticity parameters are impaired in patients with myocardial ischemia and/or infarction compared with those with normal myocardial perfusion scintigraphy findings, and to evaluate the associations between these parameters and patients' demographic characteristics, clinical findings, biochemical data, and transthoracic echocardiographic parameters. Material and Method: Between January 2020 and December 2023, patients with a diagnosis of stable coronary artery disease who were referred for myocardial perfusion scintigraphy and were classified as having normal, ischemia, or infarction based on scintigraphic findings were included in the study. Study data were obtained from medical records, laboratory results, and transthoracic echocardiographic images stored in the institutional system. Results: Mean aortic strain and aortic distensibility index values were significantly higher in patients with normal myocardial perfusion (AS: 13.54±2.65; ADI: 6.46±1.58) compared with those with ischemia (AS: 7.58±1.75; ADI: 3.32±0.88) and infarction (AS: 4.74±1.39; ADI: 1.79±0.55). In addition, mean values in the ischemia group were significantly higher than those in the infarction group (p<0.001). In contrast, the mean aortic stiffness index was significantly higher in patients with infarction (ASI: 12.63±3.49) compared with those with ischemia (ASI: 6.52±2.03) and normal myocardial perfusion (ASI: 3.33±0.998). Moreover, ASI values in the ischemia group were significantly higher than those in the normal perfusion group (p<0.001). In multivariable regression analyses, the presence of ischemia and infarction were identified as independent and significant explanatory variables for all three parameters. Conclusion: This study suggests that impairments in aortic elasticity and windkessel function are associated with the presence of myocardial ischemia and infarction, particularly in patients with impaired left ventricular performance and geometry, and that these alterations may provide insights into the pathophysiology of ischemia and infarction.