Uzaktan algılama metoduyla arazi kullanımının sınıflanması ve arazi kullanımında değişikliklerin tespiti (Çanakkale örneği) (1992-1998)
  1. Tez No: 98282
  2. Yazar: YAŞASIN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ÇELİKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZET :^V,J^.HS- Dünya nüfusu 18. yy. dan itibaren endüstri devrimi ve tarımdaki gelişmıderîe^ birlikte artmaya başlamıştır. Günümüzde dünyada yaklaşık olarak 6 milyar insan yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından bunun 2025 yılında 8.2 milyar olacağı tahmin edilmiştir. Dünya nüfusu hızla artarken - Su, orman ve toprak vb.- doğal kaynakları sınırlı kalmaktadır. Doğal kaynaklar gelecekteki nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak ve yaşam kalitesini arttıracak şekilde sürdürülebilir bir anlayış içinde kullanılmalıdır. Ancak arazi kullanımları kaynaklan hızla azaltacak biçimde gelişmektedir. Bu nedenle nüfus artışı ve sanayileşme baskısı altında meydana gelen kontrolsüz gelişimlere karşı doğal kaynakların korunması ve kullanılmasının kontrol altına alınması gerekmektedir. Bugün bilişim teknolojileri sayesinde doğal ve yapay çevre elemanlanndaki değişmeleri kolayca tespit etmek ve gelişmeleri izleyerek bunların kontrolünü sağlamak mümkün olmaktadır. Bu ise uzaktan algılama metoduyla hızlı ve peryodik olarak elde edilen uydu görüntülerinin Coğrafî Bilgi Sistemleri yer bilgilerinin veri tabanlanyla birlikte kullanılmasını ve bunların güncel olarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada sadece uydu görüntülerinin analizi üzerinde durulmuştur. Bu gayeyle Landsat TM uydu görüntüleri kullanılarak, Çanakkale ilinde 1992 ve 1998 yılları arasında arazi kullanımında meydana gelen değişmeler saptanmıştır. Daha sonra uydu görüntüleri analiz sonuçları yerel kaynak verileriyle karşılaştırılmış ve analizin doğruluk derecesi saptanmış ve Çanakkale ilinin arazi kullanımı üzerine bir durum değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY.s The world population has began to increase with respect to Industrial Revolution and developments in agriculture since the middle of the 18th century. Today, nearly 6 billions of people are living around the world, but by the year of 2025, United Nations estimates that the world population will grow to 8.2 billions. Although the number of the people inhabiting the earth increase everyday, the amount of natural resources remains limited. These resources, such as water, forests and soil are imperative to meet population's basic necessities and to enhance life quality. However, as the countries develop, demand on these resources also increase and leads to serious shortages. Hence the use and protection of natural resources have an ever increasing importance for the well being of the mankind. İt is possible that natural resources can be identified and monitored by means of newly developed technologies. For instance, using Satellite Systems, Remote Sensing and Geographical Information Systems one can detect changes in environment and land use, namely water resources, forests, agricultural lands, plants areas and urban land uses. These proven methods are being used especially in urban planning decision making and land use control. However in this project only the analysis of satellite imagery has been considered. The aim of this thesis is to determine land use changes in Çanakkale, using Landsat TM satellite imageries between the period of 1992 to 1998. Thus, the results of satellite imagery and present situation were compared. Based on these comparisons some indicative studies about the land use of Çanakkale city were carried out.