Bursa'da bir kamu binasında yağmur suyu hasadı uygulaması ve ekonomik analizi
Rainwater harvesting application and economic analysis in a public building in Bursa
  1. Tez No: 982905
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE YALILI KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Artan kentleşme ve su talebi ile birlikte, sürdürülebilir su kaynakları yönetiminin önemi önemli ölçüde artmıştır. Yağmur suyu hasadı (YSH) sistemleri, özellikle düzensiz yağış alan ya da su kıtlığı riski taşıyan bölgelerde, merkezi su temin sistemlerine olan bağımlılığı azaltmak için etkili bir alternatif sunmaktadır. Bu çalışma, Bursa'nın Kestel ilçesinde yer alan bir kamu binasında yağmur suyu hasadı sisteminin uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada binanın çatı alanı, yerel yağış verileri ve özellikle tuvalet rezervuarlarında kullanılmak üzere belirlenen içme suyu dışı su ihtiyaçları analiz edilmiştir. Sistem; aylık yağış miktarı, çatı alanı ve su tüketimine dayalı olarak gerekli depolama hacmi hesaplanarak tasarlanmıştır. Ekonomik analiz kapsamında kurulum maliyetleri, yıllık su tasarrufu ve amortisman süresi değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, binanın tuvaletlerdeki su ihtiyacının önemli bir kısmının hasat edilen yağmur suyu ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ayrıca, sistemin sadece içme suyu dışı kullanım için tasarlanması ve basit arıtma süreci nedeniyle amortisman süresi literatürdeki benzer sistemlere göre daha kısadır. Elde edilen bulgular, yağmur suyu hasadının kentsel alanlardaki kamu kurumları için hem çevresel hem de ekonomik açıdan uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, merkezi olmayan su sistemleri üzerine yapılan çalışmalara katkı sunmakta ve benzer uygulamalar için tekrarlanabilir bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
With increasing urbanization and growing water demand, the importance of sustainable water resource management has significantly increased. Rainwater harvesting (RWH) systems present an effective alternative to reduce the dependence on centralized water supply systems, especially in regions with irregular precipitation patterns or water scarcity risks. This study aims to assess the feasibility of implementing a rainwater harvesting system in a public building located in Kestel, Bursa. The research includes the analysis of the building's catchment area, local rainfall data, and non-potable water needs—specifically toilet flushing—as the end-use. The system was designed by calculating the required tank volume based on monthly precipitation, roof area, and water consumption. An economic analysis was conducted by evaluating initial installation costs, annual water savings, and amortization period. The results show that a significant portion of the building's toilet water demand can be met with harvested rainwater. Moreover, the amortization period is shorter than similar systems found in the literature, primarily due to the system's simplified treatment process and targeted non-potable use. The findings indicate that rainwater harvesting can be both environmentally and economically viable for public institutions in urban areas. The study contributes to the growing body of research on decentralized water systems and provides a replicable model for similar applications.