Hızlı okuma teknikleri eğitiminin 7.sınıf öğrencilerinin anlama başarısı ve anlama öz yeterlik algısı üzerindeki etkisi
The effect of speed reading techniques training on the comprehension achievement and comprehension self-efficacy perception of 7th grade students
- Tez No: 982906
- Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Toplumların gelişmişlik düzeylerini belirlemede okuma düzeyinin önemi oldukça büyüktür. Gelişen ve değişen dünyaya, hayat ve çalışma koşullarına ayak uydurma noktasında bireylerin de kendilerini, ülkelerini geliştirmek için okumaları, araştırmaları gerekmektedir. Özellikle şehir hayatının yoğun temposu, okullardaki ders ve sınav yükü karşısında zamanın dar olması bireyleri daha az zamanda daha çok içerik okumaya sevk etmektedir. Bu çalışmanın amacı hızlı okuma teknikleri eğitiminin okuduğunu anlama başarısı ve anlama öz yeterlik algısını yükseltme üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışma, Kars merkezde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırma, karma araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ön test ve son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Nitel boyutunsa ise durum çalışması yöntemi kullanılmış, deney grubundaki öğrencilerle görüşme yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan 67 öğrenci rastgele örnekleme yoluyla deney grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubuna sadece Türkçe dersi müfredatındaki etkinlikler uygulanırken deney grubuna Türkçe dersi müfredatıyla beraber haftada iki saat hızlı okuma teknikleri eğitimi de verilmiştir. Çalışmanın başında ve sonunda her iki gruptaki öğrencilerin okuma hızları tespit edilmiş, okuduğunu anlama testi ve anlama öz yeterlik algısı ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen verilerin çözümlemeleri SPSS 24 paket programlarından yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Grupların okuma hızı puanları, okuduğunu anlama puanları ve anlama öz yeterlilik algısı puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için t-testi kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında p< .05 değeri, anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya derinlik kazandırmak için deney grubundan 10 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak hızlı okuma teknikleri eğitiminin süreci ve sonucuyla ilgili görüşme yapılmıştır. Veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Türkçe müfredatıyla beraber verilen sekiz haftalık hızlı okuma teknikleri eğitiminin öğrencilerin okuma hızlarını ortalama iki kattan fazla arttırdığı, okuduğunu anlama başarı düzeylerini yaklaşık %40 oranında yükselttiği ve anlama öz yeterlilik algısını olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The importance of reading level in determining the development levels of societies is quite significant. In order to keep up with the developing and changing world, life and working conditions, individuals need to read and research in order to improve themselves and their countries. Especially the intense tempo of city life, the limited time in the face of the course and exam load in schools, pushes individuals to read more content in less time. The aim of this study is to reveal whether speed reading techniques training has an effect on reading comprehension success and increasing self-efficacy perception. The study was conducted with 7th grade students studying at a middle school in the center of Kars. The research was carried out using a mixed research model. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental model with pre-test and post-test experimental and control groups was used. In the qualitative dimension, the case study method was used and interviews were conducted with the students in the experimental group. The 67 students constituting the study group were randomly divided into two groups as the experimental group and the control group. While only the activities in the Turkish course curriculum were applied to the control group, the experimental group was also given two hours of speed reading techniques training per week along with the Turkish course curriculum. At the beginning and end of the study, the reading speeds of the students in both groups were determined, and the reading comprehension test and the comprehension self-efficacy perception scale were applied as pre-test and post-test. The data obtained from the data collection tools were analyzed using SPSS 24 package programs. The t-test was used to determine whether there was a significant difference between the reading speed scores, reading comprehension scores and comprehension self-efficacy perception scores of the groups. A t-test was used to determine whether there was a significant difference between the groups' reading speed scores, reading comprehension scores, and comprehension self-efficacy perception scores. The significance level of p< .05 was accepted in the interpretation of the results. In order to add depth to the research, 10 students from the experimental group were interviewed about the process and results of the speed reading techniques training using a semi-structured interview form. The data were obtained by content analysis method by conducting descriptive analyzes. As a result of the analysis, it was seen that the eight-week speed reading techniques training given together with the Turkish curriculum increased the reading speed of the students more than doubled, increased their reading comprehension success levels by approximately 40% and positively affected their perception of self-sufficiency in comprehension.