Dijitalleşme sürecinde Türk katılım bankalarının performansı üzerine bir araştırma
A study on the performance of Turkish participation banks in the digitalization process
  1. Tez No: 982925
  2. Yazar: SEHER ARTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKBAL KARATAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Katılım bankaları, İslami finans sistemi içerisinde faizsiz bankacılık esaslarına göre faaliyet gösteren ve dijitalleşme süreciyle birlikte hızla gelişen finansal kuruluşlardır. Finans piyasasında önemli bir yeri olan bankaların finansal performans değerlerinin devamlı kontrol edilmesi kaçınılmaz olup yapılan analizler sayesinde bankalar müşterilerine finansal performansları ve kârlılıkları hakkında bilgi sağlayabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının finansal performanslarını TOPSIS yöntemi kullanarak değerlendirmektir. Çalışma bankaların finansal verilerinin kullanıldığı 2019-2024 yıllarını kapsayan analizleri içermektedir. Araştırma kapsamında, bankacılık sisteminde özel ve kamu sermayeli olarak toplam 6 adet katılım bankasının finansal performansları ölçülmüş ve belirtilen dönemde hangilerinin en iyi ve kötü performansa sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en iyi performansa sahip banka Kuveyt Türk Katılım Bankası iken, en düşük performansa sahip banka Albaraka Türk Katılım Bankası olarak tespit edilmiştir. Katılım bankalarının dijitalleşme sürecinde performanslarını arttırmaları, kazanç olarak geri dönüşünü almalarına ve varlıklarına değer katmalarında faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Participation banks, which operate within the Islamic financial system based on the principles of interest-free banking, have been rapidly developing and expanding through digitalization. It is inevitable that the financial performance values of banks, which have an important place in the financial market, are constantly checked, and banks can provide information about their financial performance and profitability to their customers thanks to the analyses performed. The main purpose of this study is to evaluate the financial performance of participation banks operating in Türkiye by using the TOPSIS method. The study includes analyses covering the years 2019-2024 using financial data of banks. Within the scope of the research, the financial performances of a total of 6 participation banks with private and public capital in the banking system were measured and it was determined which ones had the best and worst performance in the specified period. According to the results, Kuveyt Türk Participation Bank demonstrated the highest performance, while Albaraka Türk Participation Bank showed the lowest performance. It will be beneficial for participation banks to increase their performance in the digitalization process, to receive a return in terms of profit and to add value to their assets.