Lisanssız güneş enerji santrallerinde şebekeye enerji aktarım limitlerinin tasarım parametreleri üzerine etkilerinin analizi
Analysis of the effects of energy transfer limits to the grid on design parameters in unlicensed solar power plants
- Tez No: 982926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DURUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan enerji talebi, petrol ve doğalgaz krizleri ile fosil enerji kaynaklarının gelecekte tükenecek olması, yenilenebilir enerji teknolojilerine yönelimi zorunlu hale getirmektedir. Bu bağlamda, güneş enerjisi santralleri sürdürülebilir ve çevre dostu enerji üretiminin önemli bir bileşeni olmuştur. Özellikle Türkiye'de hızla gelişen lisanssız üretim modeli sayesinde PV sistemlerin kurulumu yaygınlaşmış, bireysel ve küçük ölçekli yatırımcıların enerji üretim sürecine katılımı artmıştır. Ancak, lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler ile birlikte, şebekeye enerji aktarımına ilişkin çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir. Mevzuatla belirlenen ve tüketimle ilişkilendirilen bağlantı gücü limitleri, santrallerin teknik tasarım süreçlerinde belirleyici bir faktör haline gelmiştir. Bu sınırlamalar; panel yerleşimi, yönelim ve eğim açısı, inverter kapasitesi ve genel sistem boyutu gibi birçok tasarım parametresini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki güncel lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği kapsamında uygulanan bağlantı gücü kısıtlamalarının, PV santrallerin hem teknik hem de ekonomik performansı üzerindeki etkileri detaylı biçimde analiz edilmiştir. Farklı tüketim ve üretim senaryoları altında gerçekleştirilen simülasyon analizleri ile maksimum enerji verimliliği sağlayacak optimum sistem tasarım yapısı ortaya konulmuştur. Ayrıca, şebekeye anlık enerji aktarım limitlerinin yıllık üretim miktarı, yatırım geri dönüş süresi ve sistem verimliliği gibi önemli performans göstergeleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, tasarım aşamasında mevzuata dayalı kısıtların dikkate alınmamasının, sistemin genel verimliliğini ve yatırımın ekonomik sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda çalışma, lisanssız PV yatırımlarında mevzuata uygun, optimum verim sağlayacak sistem tasarımlarına yönelik teknik öneriler sunarak sektöre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing energy demand, oil and natural gas crises and the depletion of fossil energy resources in the future make it necessary to turn to renewable energy technologies. In this context, solar power plants have become an important component of sustainable and environmentally friendly energy production. Thanks to the rapidly developing unlicensed generation model, especially in Turkey, the installation of PV systems has become widespread, and the participation of individual and small-scale investors in the energy production process has increased. However, with the regulations made in the regulation on unlicensed electricity generation, various restrictions have been imposed on the transfer of energy to the grid. Connection power limits, which are determined by legislation and associated with consumption, have become a determining factor in the technical design processes of power plants. These limitations are; It directly affects many design parameters such as panel placement, orientation and tilt angle, inverter capacity and overall system size. In this study, the effects of the connection power restrictions applied within the scope of the current unlicensed electricity generation regulation in Turkey on both the technical and economic performance of PV power plants were analyzed in detail. With the simulation analyzes carried out under different consumption and production scenarios, the optimum system design structure that will provide maximum energy efficiency has been revealed. In addition, the effects of instantaneous energy transfer limits to the grid on important performance indicators such as annual production amount, return on investment and system efficiency were evaluated. The findings show that failure to take into account the legislative constraints at the design stage may adversely affect the overall efficiency of the system and the economic sustainability of the investment. In this direction, the study aims to contribute to the sector by providing technical suggestions for system designs that will provide optimum efficiency in accordance with the legislation in unlicensed PV investments.