Benzimidazol halkası içeren yeni EGFR kinaz inhibitörü bileşiklerinin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktivite çalışmaları
Design, synthesis and biological activity studies of novel EGFR kinase inhibitor compounds containing benzimidazole ring
  1. Tez No: 982976
  2. Yazar: GRESA HALIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olmaya devam etmekte ve vakaların çoğunu küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC) oluşturmaktadır. Epidermal büyüme faktörü reseptörünün (EGFR) hedeflenmesi, EGFR'nin tümör büyümesi ve ilerlemesinde kritik bir rol oynaması nedeniyle NSCLC için umut verici bir terapötik strateji haline gelmiştir. Bu doktora tezinde, potansiyel EGFR inhibitörü ve antikanser aktivitesine sahip yeni benzimidazol/morfolin türevlerinin tasarımı, sentezi ve biyolojik aktivite değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Gefitinib başlangıç bileşiği olarak seçilmiş ve biyolojik aktivitenin artırılması amacıyla çeşitli yapısal modifikasyonlar uygulanmıştır. Sentezlenen bileşikler, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR, IR ve yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi (HRMS) kullanılarak yapısal olarak karakterize edilmiştir. Antikanser etkinlikleri, A549 ve MCF-7 hücre hatlarına karşı MTT deneyi ile değerlendirilmiştir. Sentezlenen bileşikler arasında 5d, 5e, 5h ve 5i A549 hücrelerinde yüksek antikanser aktivitesi sergilemiştir. Ayrıca, in silico çalışmalarda en aktif bileşikler, EGFR enzim inhibisyonu için önemli hidrojen bağları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Lung cancer remains one of the leading causes of cancer-related deaths globally, with non-small cell lung cancer (NSCLC) representing most cases. Targeting the epidermal growth factor receptor (EGFR) has become a promising therapeutic strategy for NSCLC, as EGFR plays a critical role in tumor growth and progression. In this doctorate thesis, was performed the design, synthesis, and biological evaluation of a new series of benzimidazole/morpholine derivatives with potential EGFR inhibitory and anticancer activity. Gefitinib was selected as the starting compound and various structural modifications were applied to increase biological activity. The synthesized compounds were structurally characterized using 1H-NMR, 13C-NMR, and high-resolution mass spectrometry (HRMS). Their anticancer efficacy was evaluated via MTT assay against the A549 and MCF-7 cell lines. Among the synthesised compounds, 5d, 5e, 5h, and 5i exhibited high anticancer activity in A549 cells. Furthermore, in silico studies have shown that the most active compounds form important hydrogen bonds for EGFR enzyme inhibition.