Giysi tasarımında kumaş seçimini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve yeni tasarım önerileri
An examination of the factors affecting fabrics selection in garment design and new design ideas
  1. Tez No: 982977
  2. Yazar: SEVGİ HÜSEYİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLŞEN SÜNTER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, giysi tasarımında kumaş seçimini etkileyen faktörleri inceleyerek pamuk esaslı dokuma gömleklik kumaşlar özelinde deneysel ve tasarımsal değerlendirmeler yapmayı ve yeni tasarım önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kumaş seçimi yalnızca estetik bir tercih değil; işlevsellik, dayanıklılık, maliyet etkinliği ve üretim verimliliği açısından da kritik bir karar sürecidir. Gömleklik kumaşlar, bu parametrelerin en net şekilde gözlemlenebildiği ürün gruplarından biri olması nedeniyle araştırmanın odak alanı olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında kadınlara yönelik üç farklı gömlek modeli tasarlanmış, toplam dokuz ürün üretilmiş ve altı farklı pamuk esaslı dokuma kumaş (iki bezayağı, iki dimi, iki saten) hem deneysel hem de tasarımsal açıdan değerlendirilmiştir. Deneysel aşamada kumaşlara ISO 13935-1 (şerit yöntemi, dikiş kopması) ve ISO 13936-2 (sabit uzama yöntemi, dikiş kayması) standartlarına uygun testler uygulanmış, elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuş ve varyasyon katsayıları üzerinden üretim tutarlılığı analiz edilmiştir. Bulgular, kumaşın yapısal özelliklerinin dikiş performansı ve tasarımsal sonuçlar üzerinde belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Bezayağı kumaşlar, yüksek kopma mukavemeti ve dengeli performansları ile güvenilir sonuçlar sağlamıştır. Dimi kumaşlar, yüksek uzama kapasiteleri sayesinde form verilebilirlikte avantaj sunmuş; saten kumaşlar ise estetik görünümleriyle öne çıkmakla birlikte kayma eğilimleri nedeniyle sınırlı performans göstermiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, kumaş seçimi ile tasarım kararları arasındaki güçlü etkileşimi ortaya koymakta; dokuma tipi, iplik numarası, gramaj ve iplik sıklığının gömleklik kumaşlarda dikiş performansı üzerinde kritik rol oynadığını göstermektedir. Böylece çalışma, tasarımcılar, üreticiler ve araştırmacılar için hem teknik hem de yaratıcı açıdan yol gösterici bir kaynak niteliği kazanmış; kumaş seçiminin estetik bir tercih olmanın ötesinde, ürün ömrünü uzatan, güven sağlayan ve sürdürülebilirliği destekleyen stratejik bir karar olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors affecting fabric selection in garment design by focusing on cotton-based woven shirting fabrics, conducting both experimental and design-oriented evaluations, and developing new design proposals. Fabric selection is not merely an aesthetic choice but also a critical decision process involving functionality, durability, cost-effectiveness, and production efficiency. Shirting fabrics were chosen as the focus of the research since they clearly reflect these parameters. Within the scope of the study, three women's shirt models were designed, a total of nine products were produced, and six cotton-based woven fabrics (two plain weaves, two twills, and two satins) were examined both experimentally and in terms of design. In the experimental phase, seam strength (ISO 13935-1, strip method) and seam slippage (ISO 13936-2, fixed extension method) tests were applied to the fabrics, and the numerical findings were evaluated in tables, with production consistency analyzed through coefficients of variation. The findings revealed that the structural properties of fabrics directly affect seam performance and design outcomes. Plain weave fabrics provided reliable results with high breaking strength and balanced performance. Twill fabrics offered advantages in formability and volume due to their higher elongation capacity, whereas satin fabrics, while visually sophisticated, exhibited limitations in seam performance due to slippage tendencies. In conclusion, this thesis demonstrates the strong interaction between fabric selection and design decisions, showing that weave type, yarn count, fabric weight, and yarn density play a critical role in the seam performance of shirting fabrics. Thus, the study serves as a guiding resource for designers, manufacturers, and researchers both technically and creatively, emphasizing that fabric selection is not only an aesthetic choice but also a strategic decision that extends product lifespan, ensures reliability, and supports sustainability against fast fashion practices.