Tarsometatarsal kırık oluşturulan tavuklarda muskulus extensor digitorum longusda vimentin proteinin belirlenmesi
Determination of vimentin protein in musculus extensor digitorum longus in chickens with tarsometatarsal fractures
  1. Tez No: 982984
  2. Yazar: BÜŞRA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada tarsometatarsal kırık oluşturulan tavuklarda kırığın etkilediği extensor digitorum longus kasında vimentin protein miktarı incelenerek oluşan onarımın ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan tavuklar 3 gruba ayrılmıştır. Çalışmada 6 adet hayvanın sağ ekstremitelerinde oluşturulan kırık sonrası sirküler eksternal fiksatör uygulanmış (1. Grup), 6 adet hayvanın sağ ekstremitesinde oluşturulan kırık sonrası semisirküler eksternal fiksatör uygulanmıştır (2. Grup). Çalışmada kontrol grubu olarak deneklerin sağlam sol ekstremiteleri kullanılmıştır. Uygulamadan sekiz hafta sonra sakrifiye edilen hayvanlardan alınan kas örnekleri rutin histolojik doku takibinden sonra parafinde bloklanmıştır. Bloklanan dokulardan alınan seri kesitlere genel histolojik incelemeler amacıyla üçlü boyama yöntemi uygulanırken yara iyileşmesinin bir belirteci olan vimentin proteininin tespiti amacıyla immunohistokimya metodu uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında vimentin proteininin sirküler ekstrenal fiksatör uygulanan kaslarda sağlam kaslarla benzer miktarda pozitivite gösterdiği, buna karşın semisirküler eksternal fiksatör uygulanan kaslarda bu oranın daha az miktarda olduğu belirlenmiştir. Tüm bu bulgulara bakıldığında kırığa bağlı oluşan kas yaralanmasının iyileşmesinde sirküler eksternal fiksatör uygulamasının hücresel düzeyde semisirküler eksternal fiksatör uygulamalarda daha iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the amount of vimentin protein in the muscle extensor digitorum longus affected by the fracture in chickens with tarsometatarsal fracture. The chickens used in the study were divided into 3 groups. Circular external fixator was applied after the fracture in the right extremities of 6 animals (Group 1), semicircular external fixator was applied after the fracture in the right extremities of 6 animals (Group 2). The intact extremities of the animals that received fixators were used as the control group in the study. Muscle samples taken from the animals sacrificed eight weeks after the application were blocked in paraffin after routine histologic tissue follow-up. Serial sections taken from the blocked tissues were subjected to triple staining method for general histological examinations and immunohistochemistry method for the detection of vimentin protein, a marker of injury healing. The results of the study showed that vimentin protein showed a similar amount of positivity in the muscles treated with circular external fixator as the intact muscles, whereas this rate was less in the muscles treated with semicircular external fixator. Considering all these findings, it was determined that circular external fixator application gave better results than semicircular external fixator application at the cellular level in the healing of muscle injury due to fracture.