Ortaokul öğrencilerinin su sistemi ile ilgili sistemik düşünme ve kavramsal anlama düzeylerinin sosyo-hidrolojik konu tabanlı modül ile geliştirilmesi
Developing middle school students' systems thinking and conceptual understanding levels about water systems via socio-hydrologic issue based module
- Tez No: 983004
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Fen derslerinde su ile ilgili bilimsel okuryazarlığı desteklemek ve suyun sürdürülebilirliğini sağlamak için öğrencilerin suyu bir sistem olarak görmeleri ve su ile ilgili kavramsal bilgilere sahip olmaları temel bir gereksinim haline gelmiştir. Araştırmada öğretim ve öğrenme uygulamalarını geliştirmek gibi pragmatik bir amaca sahip olan tasarım temelli araştırma metodolojisi kullanılmış ve tasarlanan sosyo-hidrolojik konu tabanlı modül aracılığıyla bir öğretim müdahalesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı kompleks bir konu olan su sistemini sosyo- hidrolojik bağlamda ele alarak öğrencilerin su sistemi ile ilgili sistemik düşünmelerini ve kavramsal öğrenmelerini geliştirmektir. Çalışmaya Bursa ilindeki bir ortaokulun yedinci sınıfında öğrenim gören 32 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Su Sistemi Kelime İlişkilendirme Testi, Sistemik Düşünme Haritası, Model Tabanlı Açıklamalar ve açık uçlu sorulardan oluşan anket kullanılmıştır. Öğrencilerin su sistemine yönelik sistemik düşünme becerilerinin gelişimi öğrencilerin çizdiği sistemik düşünme haritaları ile izlenirken öğrencilerin su sistemi ile ilgili kavramsal anlamaları oluşturdukları model tabanlı açıklamalar ile izlenmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından 2 farklı rubrik geliştirilmiştir. i Öğrencilerin çizdiği sistemik düşünme haritaları Sistemik Düşünme Haritası Rubriği ile analiz edilirken su sistemi model tabanlı açıklamaları ise Model Tabanlı Açıklamalar Rubriği ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin sosyo-hidrolojik konu tabanlı modül uygulamasında kullanılan etkinlikler hakkındaki görüşleri açık uçlu sorulardan oluşan anket kullanılarak tespit edilmiş ve toplanan veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak sistematik biçimde analiz edilmiştir. Araştırma bulguları karmaşıklık içeren dünya sistemi anlayışının dayandığı temeli daraltmadan sistemik düşünmeyi etkin kılan bir yaklaşımı temel alan ders tasarımının öğrencilerin su sistemi anlayışlarının ve su ile ilgili kavramsal anlamalarının geliştirilmesine katkı sağladığını ortaya koymuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlar bilimsel okuryazarlığı desteklemede güçlü bir yaklaşım olarak gösterilen sosyobilimsel konu tabanlı öğretim yaklaşımının öğrencilerin su konulu bilimsel kavramlarla ilgili anlamlı öğrenmeler gerçekleştirmesi, sistemik düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve su okuryazarlığının desteklenmesi için kullanılabileceğini göstermiştir. Bu alanda daha fazla çalışma yapılmasını önermekle birlikte bu çalışma sistemik düşünmenin entegre edildiği sosyobilimsel konu tabanlı öğretim yaklaşımının kullanımının yaygınlaştırılmasının su eğitiminin etkililiğini artırmada yararlı olacağını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to promote scientific literacy about water in science lessons and ensure water sustainability, it has become a basic requirement for students to understand water as a system and possess the necessary conceptual knowledge of water. In the research, it was used a design-based research methodology with a pragmatic aim of improving teaching and learning practices and an instructional intervention was implemented through a designed socio-hydrologic issue-based module. The aim of this study is to develop students' systems thinking skills and conceptual understanding with regard to water, by considering a complex issue such as water systems within a socio-hydrological context. 32 seventh-grade students from a middle school in Bursa participated in the study. In the study, Water Systems Word Association Test, Systems Thinking Map, Model-based Explanations, and a questionnaire form consisting of open-ended questions was used as data collection tools. The development of students' systems thinking skills regarding the water systems was monitored through the systems thinking maps drawn by students while their conceptual understanding of the water system was monitored through the model-based explanations. In the study, two different rubrics were developed by i the researcher. While the systems thinking maps drawn by the students were analyzed with the Systems Thinking Map Rubric, the students' water system model- based explanations were analyzed with the Model-based Explanations Rubric. Students' opinions about the activities used in the socio-hydrologic issue-based module were determined using a questionnaire consisting of open-ended questions and the data collected through the questionnaire were systematically analyzed using thematic analysis. Research findings revealed that a course design based on an approach that fosters systems thinking without narrowing the foundation on which the complex world system, contributes to students' comprehension of the water systems and their conceptual understanding of water. The results obtained in the study indicated that the socio-scientific issue-based teaching-learning approach, which is shown to be a powerful method in supporting scientific literacy, can be used to provide students with meaningful learning about scientific concepts related to water, to develop systems thinking skills, and to support water literacy. While recommending further work in this area, this study suggests that broader implementation of a socio-scientific issue-based teaching approach that integrates systems thinking would be beneficial for enhancing the effectiveness of water education.