Fethiye kent merkezinin tarihsel dokusunun araştırılması
The Research of historical texture of city centre of Fethiye
  1. Tez No: 98303
  2. Yazar: N. NUR KOCASOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
n ÖZET Batı Anadolu'da eski bir iskan alanı olan Fethiye; Roma döneminde 'Telmessos'; Bizans döneminde kısa bir süre 'Anastasiupolis'; Türk döneminde 'Meğri' ve 'Makri, Cumhuriyet döneminde de 'Fethiye' olarak anılmıştır. Kentin taşıdığı isimler tarihsel süreç içindeki yerleşmeler hakkında da fikir vermektedir. Telmessos'un içinde geçen -ss suffix eski bir yerleşim olduğunun ipuçlarını verir, 'Anastasiupolis' kısa süren Bizans etkisini, Rumca'da 'uzak diyar' anlamına gelen 'Meğri' de sosyal yaşantıda Rumların etkisini göstermektedir. Antik dönemden bu yana bir liman şehri olan Fethiye, coğrafi konumu ve topografyasının iç kısımlara ulaşımı zorlaştırması nedeniyle, bu özelliğinden yeterince yararlanamamıştır. Ancak tarihinin bütün evrelerinde limanından mal ticareti yapılmıştır. Ulaşımı güçleştiren çevre dağlar, yöredeki canlı türlerinin de taşınmasını önlemiş ve küçük bir bölge içinde evrimleşmiş türler ortaya çıkmıştır. Doğa güzellikleri, temiz plajları, ormanları ve hiçbir yerde bulunmayan canlı türleri ile Fethiye, Başbakanlık Özel Çevre Koruma Kurulu'nun Türkiye dahilinde korumaya değer bulduğu 12 özel alandan biridir. Bu bölgedeki yeni yapılaşmanın; sit alanının getirdiği kısıtlamalar dışında, bu kurulun belirlediği kurallar çerçevesinde de kontrol altına alınması amaçlanmıştır. Yeni yapılanma şartlarım belirlerken, mevcut dokunun iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi gerektiği kesindir. Bu konuda duyulan eksikliğin az da olsa giderilmesi amacıyla yapılan bu çalışmada; sadece kent merkezinde yer alan yapı ve kalıntılar incelenmiştir. Kent merkezinde yer alan korumaya değer öğeler farklı dönemlere aittir.m Antik dönemden kalan en güzel örnekler, kuşkusuz Likya Uygarlığı'na özgü tarzda biçimlenmiş lahitler ve kaya mezarlarıdır. Likya'ya özgü diğer mezar tiplerine; ev tipi mezarlar ve payeli mezarlara kent merkezinde rastlanmamaktadır. Mevcut eserler, yıpranmış olmasına karşın, dönemin ölü gömme ve yapı biçimlendirme şekillerini çok iyi yansıtmaktadırlar. Son yıllarda gün ışığına çıkarılan ve çalışmaları devam eden Telmessos Tiyatrosu, sağlam denilebilecek durumdadır. Ancak en kısa zamanda, alınması gereken önlemlerin belirlenerek uygulamaların yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. Kaya mezarları ve lahitlerde ise insan eliyle yapılan tahribatların önüne geçmek mümkündür. Bu amaçla korumaya yönelik alınmış önlemlerin artırılması, denetimlerin sıklaştırılması gereklidir. Kent merkezinde geleneksel mimarlık örnekleri dışında Türk döneminden kalma çok fazla yapı görülmemektedir. Bu kapsamda Osmanlı dönemine ait cami, hamam, iki adet türbe ve sarnıç incelenmiştir. Konutlar ve ticarethanelerden oluşan geleneksel yapı Örnekleri içinde tescilli yapılar ve iki adet tescili önerilen yapı yer almaktadır. Kentte asırlar boyunca birlikte yaşayan Rumlar ve Türkler, ortak bir yaşam ve yapı dili geliştirmiştir. Bu yüzden Rumlara ve Türklere ait evlerde aynı tür özellikler görülür. Yöre ikliminin de yapı biçimlenişinde önemli bir etkisi vardır. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelere özgü dışa dönük zemin katlar, silme saçaklar ve cumba gibi cephe elemanları, yöredeki yapıların ortak özelliklerindendir. Yapı cephelerinde genellikle simetri hakimdir. Cephelerin en göze çarpıcı öğesi olan cumbaların, çıtalarla bölünmüş küçük pencerelerinde renkli camlar kullamlmıştır. İki eğimli çatımn oluşturduğu üçgen alınlık bütün cumba türlerinde görülür. Genelde bütün yapılarda, zemin kat ticarethane olarak kullanılır. İki katlı yapıların sayısı fazladır. Yöreye özgü tescilli yapılar, kent merkezinin farklı yerlerinde bir bütün oluşturmaksızın yer alırlar. Bu yüzden, Çarşı Caddesi'ndeki yapılar dışındaki diğer tescilli yapılarda bir doku oluşumuna rastlanmaz. Tarihi boyunca yaşanan korsanIV tescilli yapılarda bir doku oluşumuna rastlanmaz. Tarihi boyunca yaşanan korsan saldırıları ve yıkıcı depremler nedeniyle kentte sürekli bir yapılanmadan söz etmek mümkün değildir. Bu yüzden kent merkezindeki tescilli yapılar, yeni yapılar arasmda tek tük görülür. Ancak Çarşı Caddesi'ndeki yapılar, 1957'de yaşanan büyük depremden en az etkilenen bölgede yer aldıklarından, günümüze kadar bir doku oluşturarak gelebilmiştir. Bu yapılar zamana karşı direndilerse de; işlevsel, yapısal, sosyo-ekonomik nedenler ve denetim eksikliği gibi problemler, yapılarda önemli yıpranmaları beraberinde getirmektedir. Tez çalışması sırasında yaşanan en büyük sorun, geleneksel yapılarla ilgili verilerin son derece yetersiz olmasıdır. Özgün plan şemasına sahip az sayıdaki yapıya dayanarak plan tipolojisi çıkarmak son derece güç ve sağlıksız bir çalışma olacaktır. Bu yüzden, sadece yapıların cephe özellikleri ve kullanım şekilleri dikkate alınmıştır. Yapıların orijinal kullanımlarının işyeri ve konut olma durumuna göre, ilk etapta 1-işyeri+konut, 2-işyeri ve 3-konut şeklinde simflanduma yapılmıştır. Bu sınıflama; yapıların kat adetine, cephelerinde çıkma olup olmamasına göre detaylandınlmıştır. İncelenen yapılar ölçümler ve fotoğraflar ile belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fethiye, which is an ancient residence place in the Western Anatolia, was known as“Telmessos”in the Roman's Period. During the Byzantium Empire for a short time it was known as“Anastasiupolis”;and during the Turkish Periods of“Meğri”,“Makri”and“Republic”,it was known as“Fethiye”. The changing names of the city give us information about its history and the residents. The suffix“-ss”is Telmessos gives u clues that Fethiye is an ancient residence place.“Anastasiupolis”shows the Byzantium effect.“Meğri”that means“Distant place”in a Greek, shows the effect of Greek in social life. Fethiye has been a port city until today. Howewer, its geographical position and difficulty to get inner regions made the city incompetent port. But in all periods of the history, commercehas been done at its port. The surrounding mountains that make the transportation difficult prevented the animal kinds to move into he area so that new creature kinds occurred. Fethiye, with its natural beauty, clean beaches, forest and unique animal kinds, is one of the 12 cities that are specially protected by the Prime Ministry Special Environment Protection Association in Turkey. The new building construction has been taken under control by this association expect the restrictions. While planning the new construction conditions, the present nature environment must be well evaluated and understood. In the affairs to compensate the subject; only stuructures and the ancient buildings in the city center have been examined. The stuructures that are worth to protect in city center belongs to different ancient periods.VI The best samples of the ancient periods are; doubtlessly, the stone graves and sarcophaguses that belongs to Likya civilization. We cannot the other house-type graves and honorary graves and honorary graves that belong to Likya civilization in city center. The present works of art, although they are demorfed, give us the information about death burial and the type of construction in that period. Telmessos Theatre, which is taken out nowadays, is in a firm condition. However the necessary precautions have to be arranged as soon as possible and the applications have to be done. It is possible to prevent human destruction for the stone graves and sarcophaguses. For this purpose, it is needed to increase the protection precaution and make the controls more frequent. Besides the samples of traditional architectures in the city center, we can see much architecture that belongs to Turkish period. Among these architectures, only an Ottaman Mosque and bathhouse, two toms and a cistern have been examined. Between the residence place and the commercial houses that are samples of traditional structure, the registered structures and two unregistered structures of which registration is proposed, take place. The Greeks and Turks who live together during the centuries in the city have developed a common life style. For this reason, the same type of specialties can be seen in the houses that belong to Greek and Turks. The regional climate has an effect on the structures of the area. The common specialties of the regional structures are; the out-looking ground floors,straight fringes and bay windows where the Mediterranean climate is seen. The front appearance of the structures is generally symmetrical. The most striking part of the bay windows has been made of colorful glass that is surrounded by wooden sticks. The triangle appearance caused by the roof, which has two leans, can bee seen at every bay windows. Generally at all structures, the ground floor is used as a shop. The number of two floor structures is in excess. The ancient registered structures stand separately in the city center. For this reason, expect the structures on the Çarşı Street, the other structures have novn common specialty. Because of pirate attacks and destructive earthquakes during its history, it is not possible to tell a continuous construction in the city. For this reason, the registered structures in the city center are rarely seen. Howewer, the structures on the Çarşı Street, are the less affected structures by the earthquake in 1957, so that they have a common specialty until today. These structures have stand still against the time but, now they struggle for the problems of function, structure and socio- economy. Also inefficient controlling brought the deformation problem. During the study of thesis, the biggest problems that we met was the inefficient data about the traditional structures. Depending on the less quantity of the structures, which has self-plan schema, would be extremely hard and unhealthy study to make a plan typology. For this reason, only the front appearance and the front appearance and the usage of types of structures have been examined. According to original usage of the structures have been examined. According to original usage of the structures that are shops and residence, in the first stage the classification of 1- shop+residence, 2-shop and 3- residence. This classification is detailed with the floor number of the structures and the type of out looking front appearances. The examined structures are shown by the photos and measures.