Muğla kentsel gelişim süreci ve turizm
The urban development process of Muğla and tourism
  1. Tez No: 526648
  2. Yazar: BESİME YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERTİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ege Bölgesi'nin Güneybatı Anadolu Bölümünde yer alan Muğla ili, Türkiye'nin başlıca turizm destinasyonlarındandır. İl, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalaman ve Köyceğiz gibi ilçeleri ile Antalya ve İstanbul'un ardından ülkenin en çok ziyaret edilen üçüncü varış yeridir. Buna karşın ilin idari merkezi olan Muğla kentinde turizm oldukça sınırlı düzeyde kalmıştır. Kentin kuruluşunda, gelişiminde ve makroformunun oluşumunda etkili olan esas etmenler topografya, su kaynakları, ulaşım, yönetim ve eğitim fonksiyonudur. Kentte turizmin göreceli gelişimi, kıyı yerleşmelerde yaşanan turizm hareketliliğinin getirdiği olanaklar ve korumacılık faaliyetleri kapsamında kent merkezinde yürütülen restore çalışmaları ile gerçekleşmiştir. Muğla kentinin gelişiminde turizmin kayda değer bir etkisinden söz edebilmemiz, ancak kentin kültür turizmi potansiyelinin optimum değerlendirilmesi ile mümkündür. Bu çalışmada kültür turizminde marka kentlerden biri olması hedeflenen Muğla Kenti'nin tarihsel evrim süreci, gelişim aşamasında coğrafi faktörlerin yeri ve kültür turizmi potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında elde edilen bulgular; literatür taramasından, tarihsel ve güncel kent arşivinden, resmi kaynaklardan, arazi çalışmalarından ve coğrafi bilgi sistemlerinden derlenen verilerin (niceliksel ve niteliksel) sentezlenerek analiz edilmesi ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Located in the Southwest Anatolian part of the Aegean Region, Muğla is a primary tourism Destination in Turkey. With its counties Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalaman and Köyceğiz, the city is the third mostly visited city of the country after the cities of Antalya and Istanbul. However, tourism remained at a quite limited level in the city of Muğla, the administrative centre. Fundamental factors effective in the formation of the foundation, development and macroform of the city include topography, water resources, transportation, administration and education. Relative development of tourism in the city has occurred through opportunities brought by tourism mobility at the coastal settings and restoration studies conducted in the city centre in the scope of protectionism. We may talk about a considerable effect of tourism in the development of the city of Muğla is possible only by optimum use of the cultural tourism potential of the city. This study concerns exploration historical evolution of Muğla intended to be made a brand city in the cultural tourism as well as effect of the geographical factors on its development and cultural tourism potential. Findings in the thesis have been through synthesis and analyses (qualitatively and quantitatively) of the data compiled from literature survey, historical and current city archive, official references, site surveys and the geographical information system.