Mevcut bir konut yapısının performans analizi ve güçlendirme aşamaları
Performance analysis and retrofitting stages of an existing residential building
- Tez No: 983064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Çalışmaya konu olan yapı İstanbul İli, Beşiktaş ilçesinde inşa edilmiş, bir bodrumlu, zemin kat ve 4 normal kattan oluşan, toplamda 6 katlı bir konut yapısıdır. Konut yapısında normal kata ilave olarak yığma teras kat eklenmiştir. İlgili yapıda öncelikle mevcut durumun performans analizi yapılarak riskli taşıyıcılar ve bölgeler tespit edilmiş ardından yapının taşıyıcı sistemine uygun güçlendirme yapılmıştır. Yapının statik analizleri için STA4-Cad sonlu elemanlar programı kullanılmıştır. İlgili yapıda mimari proje elde edilmiştir, mimari projeye uygun olarak alınan yeni bir statik röleve projesi hazırlanmıştır. Analiz öncesi saha çalışmasında TBDY 2018 yönetmeliğine uygun olarak her katta 3 adet toplamda ise 18 adet karot örneği, her katta 3 adet toplamda ise 18 adet kolon donatı okuması ve her katta 2 adet toplamda 12 adet sıyırma yapılmıştır. Yapının zemin parametrelerini belirlemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisanslı bir laboratuvar tarafından saha deneyleri, 2 adet sondaj ve SPT deneyi, laboratuvar deneyleri yapılarak geoteknik rapor hazırlanmıştır. Yapının deprem performansı doğrusal olmayan statik itme analizi yöntemiyle yapılmıştır. İlgili yapının mevcut durumunun analizine göre bazı kolon ve kirişlerde güçlendirilme yapılmıştır. Kolon güçlendirmesi için mantolama yöntemi seçilmiştir. Yapının merdiven boşluğuna ve yatayda iki bölgede kolonlar arasına perde ilavesi yapılmıştır. Yapılan kolon güçlendirmeleri ve perde ilaveleri ardından ilgili yapı TBDY 2018 yönetmeliğinde belirlenen taşıyıcı elemanlar için sınır koşullarını sağlanarak güvenli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The building subject to the study is a 6-storey residential building with a basement, ground floor and 4 normal floors, built in Beşiktaş, Istanbul. In the residential building, a masonry terrace floor was added in addition to the normal floor. In the related building, firstly, the performance analysis of the current situation was made, and risky carriers and regions were identified, and then retrofitting was carried out in accordance with the structural system of the building. STA4-Cad finite element program was used for static analysis of the building. The architectural project was obtained in the relevant building; a new static survey project was prepared in accordance with the architectural project. In the field work before the analysis, in accordance with TBDY 2018 regulations, 3 core samples on each floor and 18 core samples in total, 3 column reinforcement readings on each floor and 2 column reinforcement readings on each floor and 12 stripping on each floor were performed. To determine the soil parameters of the building, field tests, 2 borings and SPT tests, laboratory tests were performed by a laboratory licensed by the Ministry of Environment and Urbanization, and a geotechnical report was prepared. The earthquake performance of the structure was analyzed by nonlinear static pushover analysis method. According to the analysis of the existing condition of the structure, some columns and beams were strengthened. The sheathing method was selected for column strengthening. Shear walls were added to the stairwell of the building and between the columns in two regions horizontally. After the column reinforcements and shear wall additions, the building was rendered safe by meeting the boundary conditions for structural elements specified in TBDY 2018 regulation.