Statik itme analizi yöntemiyle mevcut bir betonarme yapının incelenmesi
Analysis of an existing concrete structure with static pushover method
- Tez No: 166242
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
STATİK İTME ANALİZİ YÖNTEMİYLE MEVCUT BİR BETONARME YAPININ İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada performans kavramına dayalı, deformasyon kontrollü lineer olmayan analiz yöntemi olan Statik İtme Analizi Yöntemi anlatılmıştır. Bu yöntem kullanılarak yapıların deprem karşısındaki davranışları değerlendirilmiş, deprem kuvvetine karşı güvenliğinin kontrolü ve güçlendirme çalışması anlatılmıştır. 1975 Deprem Yönetmeliğine göre inşaa edilen betonarme bir yapı üzerinde ayrıntılı bir şekilde anlatılan konuların bir uygulaması yapılmştır. Birinci bölümde bu çalışmanın amacı ve bu konunun önemi anlatılmaya çalışılmış, çalışma hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde performans kavramı açıklanmıştır. Yapısal ve yapısal olmayan performans seviyelerinin, bu seviyelerin bileşiminden oluşan yapı performans seviyelerinin açıklamaları yapılmış ve hangi kriterlerden oluştukları anlatılmıştır. Ayrıca yer hareketinden kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Statik İtme Analizi açıklanmıştır. Bu analizde kullanılan önemli kavramlar; kapasite spektrumu, talep spektrumu ve performans noktası detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Analizin nasıl uygulanacağı ve uygulama aşamaları ayrıntılı olarak izah edilmiştir. Dördüncü bölümde Statik İtme Analizini yani deformasyon kontrollü yük artım yöntemini daha kolay ve hızlı bir biçimde uygulayabilmek amacıyla kullanılan EPARC ve Sap2000 analiz programlarında, yapıyı modellemek için gerekli adımlar açıklanmış ve EPARC analiz programının dayandığı varsayımlardan ve çalışma prensibinden kısaca bahsedilmiştir. Dört katlı betonarme bir yapının mevcut durumdayken statik itme analizi ile göçme yükü ve deprem güvenliği tahkiki yapılmıştır. Mevcut yapının beton ve donatı çeliği kalitesi artırılarak analiz tekrar yapılmış ve yapı taşıma kapasitesine olan etkisi incelenmiştir. Yapı yetersiz olduğu için 1975 Deprem Yönetmeliğine göre donatılarının doğru konup konmadığı kontrol edilmiş ve analiz tekrarlanmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre yapıda güçlendirme çalışması yapılmış ve göçme yükü ile deprem güvenliği yeniden belirlenmiştir. Son bölümde analiz sonuçlan karşılaştırılmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. XU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, Static Pushover Analysis Method which is a non-linear deformation controlled analysis method according to performance concept has been described. By using this method, earthquake behaviors of buildings has been evaluated, security control against power of earthquake and retrofit works has been described. All the methods described in this work have been applied in detail to a building which has been built according to 1975 Earthquake Regulations. In the first part, the purpose and importance of this work has been described and general information about the work has been given. In the second part, performance concept has been described. Constructional and non- constructional performance levels, and building performance levels comprised by these levels has been described and the criteria they depend on has been given. In the third part, Static Pushover Analysis has been described. The important concepts used in this analysis are; capacity spectrum, demand spectrum and performance point has been described in detail. The application of the analysis and application steps is given in detail. In the forth part, necessary steps for modeling the building in EPARC and Sap2000 analysis programs which are used to apply Static Pushover Method, namely deformation controlled load increase method, faster and more easily, has been given; the assumptions which EPARC program is buut on and working principles has been described briefly. A concrete building with four floors has been investigated in terms of collapsing load with static pushover analysis and earthquake security. Since the building is weak, steel construction has been checked if they comply with the 1975 Earthquake Regulations and analysis has been repeated. According to the results of the analysis retrofit has been done; collapsing load and earthquake security has been determined. In the final part, a comparison between analysis results has been made and a general evaluation has been provided. Xlll