ML-driven cognition for advanced plastic ınjection molding and ındustrial ımplementation
Gelişmiş plastik enjeksiyon kalıplama ve endüstriyel uygulama için ML odaklı biliş
- Tez No: 983065
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Plastik enjeksiyon kalıplama, uzun yıllardır birçok endüstride seri üretimin temel unsurlarından biri olmuştur. Ancak, günümüzün artan rekabet koşullarında bu geleneksel yöntem, istenilen verimlilik ve kaliteyi sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Sürdürülebilirliğe verilen önemin artması, geri dönüştürülmüş hammaddelerin daha fazla kullanılması, üretim hızındaki yükselme ve iş gücü maliyetlerindeki artış gibi etkenler, üretim süreçlerinin daha gelişmiş ve akıllı sistemlerle desteklenmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışması, plastik enjeksiyon kalıplamada parça geometrisi, hammadde ve üretim ekipmanından bağımsız çalışabilen bilişsel bir sistem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, kalıbın kritik bölgelerine yerleştirilen kalıp içi basınç sensörleri aracılığıyla her üretim çevriminde elde edilen veriler analiz edilerek, yüksek kaliteli ürünlerin üretimini garanti altına alan güvenli bir bölge tanımlanmıştır. Çalışmanın yenilikçi yönlerinden biri, kalıp içi basınç eğrisindeki dalgalanmalar ile hem ürün kalitesi hem de makine parametreleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu ilişkiye dayanarak, güvenli bölgeden sapma durumlarında operatöre yönlendirici öneriler sunan makine öğrenmesi temelli bir biliş oluşturulmuştur. Geliştirilen yaklaşım, %98 doğruluk oranıyla uygulanmıştır Temel biliş katmanının oluşturulmasının ardından, önerilen yöntem iki farklı endüstriyel uygulamada test edilmiştir. Farklı geometrilere, hammaddelere ve kalite kriterlerine sahip bu parçalar üzerinde görev odaklı biliş uyarlaması gerçekleştirilmiş ve üretim ortamına entegrasyonu ortalama %95 doğrulukla sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
For a long time, plastic injection molding has been an important part of mass production in many fields. But in today's competitive market, traditional molding methods don't always work well when you need high efficiency and quality that stays the same. We need better and smarter ways to make things because of the need for more sustainable practices, the use of more recycled materials, shorter production times, and rising labor costs. This thesis describes a cognition-based method that is meant to work without depending on the shape of the parts, the type of material, or the specific production equipment used in the injection molding process. To do this, cavity pressure sensors were carefully put in key parts of the mold to collect data that was unique to each cycle. This information helped us find a stable operational range, or“reliable zone,”that guarantees that high-quality parts are always made. One important thing this work does is show that changes in the cavity pressure curve are related to both the quality of the parts and the settings of the machine. Using this connection, a convolutional neural network (CNN) was trained to create a basic knowledge system that helps operators by suggesting ways to fix problems when they notice that something is wrong. The model that was made was able to correctly classify 98% of the time. After the baseline was made, the proposed method was used on two real-world case studies that involved parts with different shapes, materials, and quality standards. For each application, a method for adapting knowledge to specific tasks was used, and when the system was put into real-world production environments, it had an average accuracy rate of 95%.