Developing a toolbox for courseware engineering
Öğretim yazılımı için bir araçtakımının geliştirilmesi
- Tez No: 98306
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ÇEBİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Eğitim yazılımı mühendisliği, bilgi teknolojisi içerisinde yeni gelişen bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Bu da, Eğitim yazılımı mühendisliğini destekleyen araçlara olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla,“Öğretim yazılımı mühendisliği için bir araç takımının geliştirilmesi”projesi geliştirilmiştir. Bu projede birçok kişi yer almıştır. Benim projedeki görevim, araç takımının veritabanı yönetim sistemini ve nesnelerin ilişkisel veritabanına olan geçişini sağlayan süreklilik katmanım geliştirmek olmuştur. Süreklilik katmanını geliştirebilmek nesne-ilişkisel dönüştürme bilgisi, bu da nesne-tabanlı tasarım ve veritabanı konulan hakkında bilgi gerektirmektedir. Bu tez önce nesne tabanlı tasarım ve veri tabanları hakkında bilgi vermektedir. Bunun yanında nesne-ilişkisel dönştürme stratejileri de verilmiştir. Buna ek olarak, süreklilik yapısı hakkındaki iki yaklaşıma yer verilmiştir. Son olarak ise, projedeki süreklilik katmam ve veri tabam yönetim sisteminin tasarımı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Courseware engineering is an emerging area in information technology. This brings out the need for tools that support courseware engineering. In this light we developed a project called“A toolbox for courseware engineering”. Different people took part in this project. My task in the project was to develop the database management system and the persistence layer that provides the transition of the objects to the relational database management system. Developing a persistence layer requires, knowledge of object-relational mapping issues; this provides the need for knowledge of object-orientation and databases. This thesis covers object-orientation and databases briefly. Besides this, object-relational mapping issues are explained. In addition, two important approaches to persistence frameworks are examined. After all this, the design of the persistence layer and the database management system is presented.