Simon Magus ve Simonculuk
Simon Magus and Simonianism
- Tez No: 983085
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Simon Magus'un yaşamını, öğretilerini ve Simonculuğun tarihsel gelişimini ele almayı amaçlamaktadır. Simon'u özellikle Elçilerin İşleri bölümünden inceleyen araştırmacılar, Kilise Babalarının eserlerinde anlatılan Simoncu teoloji karşısında şaşkınlık yaşayabilmektedir. Zira Yeni Ahit'te sıradan bir büyücü olarak betimlenen Simon, erken Hıristiyan kaynaklarında Hıristiyanlığın ilk şekillendiği dönemde ortaya çıkan tüm sapkınlıkların kurucusu olarak kabul edilmiştir. Irenaeus ve Hippolytus gibi erken dönem Kilise Babalarının eserleri incelendiğinde, Simon'un öğretilerinde Gnostik düalist Tanrı tasavvurunun yanı sıra düşüş ve kurtuluş doktrinlerine de yer verildiği görülmektedir. Bununla birlikte, Simon Magus ve Simonculuk üzerine çalışan araştırmacılar farklı görüşler ortaya koymuşlardır. Bu tartışmalar, onun“ilk Gnostik”olarak mı kabul edilmesi gerektiği yoksa mitolojik yahut tarihsel bir kişilik olarak mı değerlendirilmesi gerektiği sorusu etrafında yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the life, teachings, and the historical development of Simonianism in relation to Simon Magus. Researchers who study Simon primarily through the Acts of the Apostles may find themselves perplexed by the Simonian theology described in the writings of the Church Fathers. While Simon is portrayed in the New Testament as an ordinary magician, he is depicted in early Christian sources as the founder of all heresies that emerged during the formative period of Christianity. An examination of the works of early Church Fathers such as Irenaeus and Hippolytus reveals that Simon's teachings included not only a Gnostic dualistic conception of God but also doctrines of fall and salvation. Nevertheless, scholars studying Simon Magus and Simonianism have expressed divergent views. These debates primarily revolve around whether Simon should be regarded as the“first Gnostic,”or rather as a mythological or historical figure.