Vincent De Beauvais'nin Speculum Historiale eserinin XXXI. ve XXXII. kitaplarının Türk tarihi açısından değerlendirme ve notlandırılması
Evaluation and annotation of books XXXI and XXXII of Vincent De Beauvais's Speculum Historiale from the perspective of Turkish history
  1. Tez No: 971400
  2. Yazar: RAHİM ERDİ EFENDİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Vincent de Beauvais 13. yüzyılda Fransa tarihinin önemli alimlerinden biridir. Kaleme aldığı“Speculum”ların beğenilmesiyle Royaumont manastırında göreve başlayarak IX. Louis ve ailesiyle yakın ilişkiler kurmuş, kraliyet kütüphanesine erişim sağlayarak birçok alanda hem eser yazmış hem de nakletmiştir. Politika, Prens eğitimi, teoloji ve kronoloji gibi alanlarda çalışma yapmıştır. Onu ünlü yapacak olan ise tarih alanında yaptığı çalışmalar olmuştur. Vincent'in yazdığı ya da naklettiği birçok eser olmasına rağmen onu üne kavuşturan eseri Speculum Maius'un (Büyük Ayna) bir bölümü olarak planlanan fakat sonrasında ülkelerin sınırlarını aşıp münferit olarak birçok baskı yapılan Speculum Historiale (Tarihin Aynası) olmuştur. Sadece Speculum Historiale 32 ciltten oluşan bir buçuk milyon sözcüğü içinde barındıran devasa bir külliyattır. Bu çalışma içerisinde incelediğimiz Speculum Historiale'nin 31. ve 32. kitapları Türk tarihi açısından önemli bilgiler içermektedir. Yazar eseri oluştururken birçok önemli kişiden alıntı yapmıştır. Konu bütünlüğüne kimi zaman önem verse de genel olarak naklettiği kişilere göre başlıklandırma yaptığını görmekteyiz. Her ne kadar Vincent bir nakledici gibi görünse de yer yer“Actor”başlığı altında bazı kısımlara kendi fikrini eklemeyi ihmal etmemiştir. 31. kitap 5. Haçlı Seferi, Moğolların Maveraünnehir ve Avrupa seferleri, Selçuklu tarihi açısından Babai isyanı ve Kösedağ savaşı gibi önemli konuları içermektedir. Vincent, 31. kitap için genel olarak Jacques de Vitry, Aziz Dominik,v Simon de Saint Quentin ve Assisili Francis gibi isimlerden alıntı yapmıştır. 32. kitapta ise Plano Carpini Johannes ve Simon de Saint Quentin'den geniş alıntılar yaparak Tatar olarak ifade edilen Moğollar hakkında siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda derinlemesine bilgiler sunmaktadır. Ayrıca Kudüs Patriği'nin Papa'ya mektubu ve IX. Louis'nin bizzat katıldığı 7. Haçlı seferi hakkında detaylı bilgiler ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
Vincent de Beauvais was one of the prominent scholars in French history during the 13th century. With the popularity of the“Speculums”he authored, he began serving at the Royaumont Abbey and established close relations with King Louis IX and his family. Through access to the royal library, he not only wrote original works but also transmitted existing ones in various fields. He worked in areas such as politics, the education of princes, theology, and chronology. However, it was his work in the field of history that made him renowned. Although Vincent authored or transmitted many works, the one that brought him fame was Speculum Historiale (The Mirror of History), originally planned as a section of Speculum Maius (The Great Mirror), but later circulated independently and was printed many times across different countries. Speculum Historiale alone is a monumental compilation containing 32 volumes and about one and a half million words. The 31st and 32nd books of Speculum Historiale, which are examined in this study, include significant information in terms of Turkish history. In composing his work, the author cited many notable individuals. While he sometimes paid attention to thematic coherence, it is generally observed that he titled sections according to the figures he quoted. Although Vincent often appears as a transmitter, under the title“Actor,”he occasionally included his own opinions.vii The 31st book covers major topics such as the Fifth Crusade, The Mongol campaigns in Transoxiana and Europe, the Babai Revolt and the Battle of Köse Dağ in the context of Seljuk history. For the 31st book, Vincent primarily quoted figures such as Jacques de Vitry, Saint Dominic, Simon de Saint-Quentin, and Francis of Assisi. On the other hand, in the 32nd book, he presents in-depth political, social, economic, and cultural information about the Mongols—referred to as Tatars—through extensive quotations from Plano Carpini Johannes and Simon de Saint-Quentin. Additionally, this section contains detailed information on the letter of the Patriarch of Jerusalem to the Pope and the Seventh Crusade, in which Louis IX personally participated.