MIR-126 ve MIR-146A: Hipoksik iskemik ensefalopati tanısında umut verici iki yeni belirteç olabilir mi?
MIR-126 and MIR-146A: Could they be two promising new markers for diagnosis of hypoxic ischemic encephalopathy?
  1. Tez No: 983089
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YÜCESOY BAĞDİKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) tanısı alan yenidoğanlarda miR-126 ve miR-146a ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu iki miRNA'nın HİE tanısı ile klinik şiddetin belirlenmesinde biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) tanısı alarak terapötik hipotermi uygulanması planlanan 45 yenidoğan ile 32 sağlıklı term yenidoğandan oluşan kontrol grubu dahil edildi. Tüm olgulardan tedavi başlanmadan önce, rutin incelemelere ek olarak mor kapaklı EDTA'lı tüpe 2 mL venöz kan örneği alındı. Periferik kan örneklerinden toplam RNA izolasyonu gerçekleştirildi ve miR-126 ile miR-146a ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) yöntemi kullanılarak analiz edildi. Yenidoğanlara ait demografik, obstetrik, klinik ve laboratuvar verileri hastane dosyaları ve elektronik kayıt sistemlerinden elde edildi. Tüm istatistiksel değerlendirmeler IBM SPSS Statistics 25.0 programı kullanılarak yapıldı; p<0,05 değeri istatistiksel anlamlılık sınırı olarak kabul edildi.. Bulgular: miR-126 ve miR-146a'nın ham CT değerleri hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık göstermesine rağmen, ΔCT, ΔΔCT ve fold change analizlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Korelasyon analizlerinde miR-146a düzeylerinin laktat, 1. ve 5. dakika Apgar skorları gibi klinik şiddeti yansıtan parametrelerle anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlendi. miR-126 düzeyi ise yalnızca 5. dakika Apgar ile zayıf fakat anlamlı pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç: miR-146a'nın hipoksik yük ve klinik kötüleşme ile daha güçlü korelasyonlar göstermesi, bu miRNA'nın HİE şiddetinin değerlendirilmesinde umut vaat eden bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir. miR-126 ise daha çok klinik toparlanma ve stabilizasyonla ilişkili bir yanıt paternine sahip olup, iyileşme sürecini yansıtan tamamlayıcı bir belirteç niteliği taşıyabilir. Bununla birlikte, bu bulguların genellenebilirliği sınırlıdır ve miRNA düzeylerinin tanısal veya prognostik kullanım potansiyelinin netleştirilebilmesi için daha geniş örneklemli, seri ölçümleri içeren ileri prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the expression levels of miR-126 and miR-146a in newborns diagnosed with hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE) and to investigate their potential use as diagnostic and prognostic biomarkers. Materials and Methods: The study included 45 newborns diagnosed with hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE) for whom therapeutic hypothermia was planned, and 32 healthy term newborns serving as the control group. Prior to initiation of therapy, an additional 2 mL of venous blood was collected into EDTA tubes in both groups. Total RNA was isolated from peripheral blood samples, and the expression levels of miR-126 and miR-146a were quantified using real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). Demographic, obstetric, clinical, and laboratory variables were obtained from medical records and the hospital electronic database. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 25.0, and a p-value <0.05 was considered statistically significant. Results: Although the raw CT values of both miR-126 and miR-146a differed significantly between the patient and control groups, ΔCT, ΔΔCT, and fold-change analyses did not show statistically significant differences. Correlation analyses revealed that miR-146a levels were significantly associated with clinical severity markers, including lactate levels and Apgar scores. miR-126 showed only a weak but significant positive correlation with the 5th-minute Apgar score. Conclusion: The stronger associations of miR-146a with hypoxic burden and clinical deterioration suggest that it may serve as a promising biomarker for assessing the severity of hypoxic-ischemic encephalopathy (HIE). miR-126, on the other hand, appears to reflect clinical stabilization and recovery processes, indicating its potential role as a complementary response marker. However, these findings require validation in larger, prospective studies with serial measurements to clarify the diagnostic and prognostic utility of these microRNAs in HIE.