Ön ısıtma işlemi uygulanan rezin esaslı restoratif materyallerin gastrik asit ile yaşlandırılması sonrası yüzey topografisinin değerlendirilmesi, SEM ve EDS analizlerinin araştırılması
Evaluation of surface topography of preheated resin-based restorative materials after aging with gastric acid, investigation of SEM and EDS analysis
  1. Tez No: 983114
  2. Yazar: ALİ DİYAR AYDINYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; ön ısıtma işleminin gastrik asit ve tükürükte yaşlandırılan rezin esaslı restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüğüne etkilerini incelemektir. Çalışmada farklı monomer ve doldurucu içeriklerine sahip 2 farklı rezin esaslı restoratif materyal (Filtek™ Z550, Dyract® XP) kullanıldı. Her bir materyal grubu için 20 adet olmak üzere toplamda 40 örnek, 10 mm çap ve 2 mm kalınlıkta pleksiglas kalıp kullanılarak hazırlandı. Örnekler daha sonra ısıtılmış ve ısıtılmamış olmak üzere 2 alt gruba ayrıldı. Tükürük ve gastrik asite konulmak üzere her bir grup 5 adet örnekten oluşacak şekilde 8 alt grup oluşturuldu. Hazırlanan örneklerin, başlangıç yüzey pürüzlülük ölçümleri ile SEM ve EDS analizleri sonrası, belirlenen sıvılarda 37℃'de %100 nem varlığında, 7 ve 14 gün süre ile bekletildikten sonra pürüzlülük ölçümleri, SEM ve EDS analizleri bu zamanlarda tekrarlandı. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science) (Ver:23) programına girilmiştir. Önemlilik yaratan grubun karşılaştırılmasında post hoc analizlerinden Schfee ve en küçük önemli fark yöntemi kullanılmıştır. Tüm analizler p<0,05 için anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre 2 haftanın sonunda en az yüzey pürüzlülüğüne sahip grubun ön ısıtma işlemi uygulanan kompozit; en fazla yüzey pürüzlülüğüne sahip grubun ise ön ısıtma işlemi uygulanan kompomer grubu olduğu görülmüştür. EDS sonuçları incelendiğinde organik içeriği en az olan materyalin ısıtılmış kompozit; en fazla olan materyalin kompomer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of preheating on the surface roughness of resin-based restorative materials aged in gastric acid and saliva. In the study, 2 different resin-based restorative materials (Filtek™ Z550, Dyract® XP) with different monomer and filler contents were used. A total of 40 samples, 20 for each material group, were prepared using plexiglass molds with a diameter of 10 mm and a thickness of 2 mm. The samples were then divided into 2 subgroups, heated and unheated. 8 subgroups were formed, each group consisting of 5 samples, to be placed on saliva and gastric acid. After the initial surface roughness measurements and SEM and EDS analyzes of the prepared samples, the roughness measurements, SEM and EDS analyzes were repeated at 37°C for 7 and 14 days in the presence of 100% humidity in the determined liquids. The data obtained in our study were entered into the SPSS (Statistical Package for Social Science) (Ver:23) program. In the comparison of the group that created significance, Schfee and the smallest significant difference method were used from post hoc analyses. All analyses were considered significant for p<0.05. According to the results of the study, at the end of 2 weeks, the group with the least surface roughness was preheated composite; It was observed that the group with the highest surface roughness was the compomer group with preheating process. When the EDS results were examined, it was seen that the material with the least organic content was heated composite; It was seen that the most material was compomer.