Mimarlıkta teknoloji ve kullanımı
Technology and its use in architecture
- Tez No: 98316
- Danışmanlar: PROF.DR. SENCER AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
n ÖZET Mimarlık, tarihsel süreç içinde, insanoğlunun ihtiyaçlarını karşılama amacıyla gösterdiği çabalarla oluşan ve gelişen teknolojiden çok yönlü etkilenen mesleklerden biri olmuştur. İlk insandan itibaren var olan barınma ihtiyacının ve medeniyetlerin ortaya çıkışı ile başlayan, bugün ise çok farklı boyutlara varan diğer mekansal ihtiyaçların en ideal çözümlerle karşılanması isteği, mimarlıkta, dönemine ait en ileri teknolojik olanakları kullanma zorunluluğu doğurmuştur. Bu çalışmada, mimarlığın tarihsel süreç içinde teknolojik gelişmelerden nasıl etkilendiği incelenmiştir.“8”bölümden oluşan çalışmanın I. bölümü olan“GÎRÎŞ”bölümünde konu ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak, konunun ele alınma nedenleri belirtilmiştir. II. Bölümde, toplumların tarih boyunca, gelişen teknolojiden ne şekilde etkilendiği ve hangi noktaya geldikleri, genel olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, öncelikle, teknoloji kavramı ve teknolojinin tarihsel süreç içinde gelişimi geniş bir açı çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Daha sonra, günümüzde geçerli olan bilgi iletişim teknolojisinin özellikleri, alt teknolojileri, toplumsal değişmedeki rolü ve bu rolü ile oluşumuna neden olduğu“bilgi toplumu”kavramı, özellikleriyle ele alınmıştır. İÜ. Bölümde; tarihsel süreç içinde gelişen teknolojiden mimarlığın nasıl ve hangi ölçüde etkilendiği, bu etkilerin mimarlığı nereye getirdiği değerlendirilmiştir. Bu bölümde ilk olarak, mimarlıkta teknoloji kavramı ele alınmış ve bu kavram, bulunduğu dönemde diğerlerine oranla, mimarlık adına büyük teknolojik gelişmelere imza atan medeniyetler üzerinde irdelenmiştir. Son olarak, bugünkü mimarlığınm oluşumunda en büyük paya sahip olan endüstri devrimi ile gelişen teknolojinin etkileri incelenmiştir. IV. Bölümde, bilgi iletişim teknolojilerinden büyük ölçüde etkilenen mimarlık mesleğinde, bilgisayarın yeri ve önemi üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Ük olarak bilgisayar destekli tasarımın topluma getirdiği olumlu ve olumsuz yönler incelenmiştir. İkinci olarak, mimari tasarımda bilgisayar, mimari uygulamanın mühendislik ile beraber düşünülüp gerceWestirilmesine yardımcı olan maliyet bilgi sistemlerinin oluşturulması ve yapım yönetimde kullanılan programlar mcelenmiştir. V. Bölümde, bilgisayarın bina yönetiminde kullanımının, mimarlığı nasıl etkilediği irdelenmiştir. Bu irdelemede, akıllı bina kavramı ile bu binaların amaçlan, çeşitleri ve mimari tasarımında göz önünde tutulması gereken kriterler incelenmiştir. VI. Bölümde, akıllı bina örnekleri ele alınmıştır. Örnekler üzerinde, binaya akıllı sıfatım kazandıran nitelikler ile bu niteliklerin hangi mimari özellikleri doğurduğu incelenmiştir. VII. Bölümde, teknolojik gelişmelerin mimarlıkta yarattığı olumlu ve olumsuz etkiler ile mimarlığın nereye vardığı belirlenmeye çalışılmış, oluşan sorunlara çözüm getirmeye yönelik önerilerde bulunulmuştur. VIE. Bölümde ise, çalışmadan çıkarılan sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Architecture, from the down of history, has been a profession that effected multidimensionally by the technology that formed and developed by the human being worked hard for their need. The need of take shelter that has been existing from the down of history and spatial need that started by formed of civilization and today existed to different dimensions, in architecture, have been formed to use the highest technology that related its term. This study consists of 8 chapters. In the first chapter (GİRİŞ), a general evaluation and the reasons of this study has been stated. In the second chapter, the evolution of civilizations, the effect of technology to this process, has been evaluated in general aspects. Firstly, the technology term and the progress of technology in the historical process has been considered in a wide frame. Secondly, the principles current, information technologies, its sub technologies, its role on society, and its consequence“information society”terms has been considered In the third chapter, how and to which extent the technology influenced architecture has been evaluated. At this section, firstly, technology in architecture has been considered, then, the effects of progressing technology in the industrial revolution period that is the major item of the current architecture formation have been evaluated.V In the fourth chapter, the effect and the importance of computers on architecture since this profession highly effected by information technology. Firstly the positive and negative effects of the computer aided design on to society has been evaluated. Secondly, computer in architecture, cost information systems which help architecture applizations integrated with engineering and softwares used in construction management have been evaluated. In the fifth chapter, the use of computers in building management, its effect of architecture has been evaluated. In this evaluation, intelligent building concept, the aim of these building, differencies and the criterias that should be taken into consideration has been analysed. In the sixth chapter, intelligent building samples were considered, with these samples, the characteristics that make them intelligent and which characteristics have been formed by these characteristics in architecture. In the seventh chapter, positive and negative effects that have been formed in architecture by technological evolutions and where the architecture has been come have been determined. The suggestions have been brought up aimed to solve the problems. The conclusion from each chapter are stated in chapter VTfl.