Mimarlıkta biyomalzemelerin kullanımı: Sıkıştırılmış toprak blokların performansının mikorizal mantar kullanılarak geliştirilmesi
Use of biomaterials in architecture: Improving the performance of rammed-earth blocks using mycorrhizal fungi
- Tez No: 582396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mimarlıkta ana akım ekolojik yaklaşımlar içinde biyomalzemeler, sürdürülebilir malzeme üretimi konusundaki tasarım araştırmalarının bir parçasıdır. Disiplinler arası çalışmaları gerekli kılan biyomalzeme araştırmaları temelde mimarlık ve biyoloji disiplinlerinin ara kesitinde bir çalışma alanıdır. Bu alan içinde ekolojik performans, canlı organizmaların biyolojik süreçlerinin mimari tasarıma entegre edilmesi yoluyla sağlanmaktadır. Ekolojik mimari tasarımda önemli bir bileşen olan sürdürülebilir malzeme üretimi için biyomalzemelerin kullanımı sayısal tasarım ve üretim teknolojileri bakış açısından ortak bir dil kurmaktadır. Tez kapsamında mimarlıkta ekolojik yaklaşımlar doğa – tasarım – teknoloji ilişkileri açısından ele alınmış; biyomalzemelere dayalı mimari üretim süreçleri incelenmiş; sıkıştırılmış toprak yapıların sayısal tasarım ve üretim teknolojileriyle entegre olduğu tasarım süreçleri incelenmiş ve sıkıştırılmış toprak tekniğinin mikorizal mantar ile ilişkilendirildiği bir alan çalışması yapılmıştır. Tezde yöntem olarak ön araştırma yapma, örnek proje inceleme ve disiplinler arası bir alan çalışması yapma adımları izlenmiştir. Çalışmanın ana hedefi, biyomalzemeler gibi disiplinler arası tasarım araştırmaları süreçlerinde biyomühendislik, inşaat gibi farklı disiplinlerin bir aradalığının mimari tasarım sürecini nasıl geliştirdiğini ortaya koymak ve sürecin bir örneklemesini gerçekleştirmektir. Sonuç olarak, alan çalışması sürecinin sağladığı deneyimler doğrultusunda biyomalzemeler üzerine yapılan mimari tasarım araştırmalarında sürecin doğası üzerine genel bir değerlendirme yapılmakta ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In main ecological approaches in architecture, biomaterials are part of design research on sustainable building materials production. Biomaterials research, which requires interdisciplinary studies, is basically a field of study in the cross-section of the disciplines of architecture and biology. The ecological performance of buildings is achieved through the integration of biological processes of living organisms into architectural design. The use of biomaterials for sustainable building materials production, an important component in ecological architectural design, establishes a common language with digital design and production technologies. Ecological approaches in architecture within the scope of the thesis were studied in terms of nature — design — technology relations; architectural production processes based on biomaterials were investigated; design processes that rammed-earth structures are integrated with digital design and production technologies were investigated, and a field study was carried out in which rammed-earth technique was associated with mycorrhizal fungi. As a method in thesis preliminary research, case study analysis and interdisciplinary field studies were followed. The main goal of the study is to demonstrate how a coexistence of different disciplines like bioengineering and construction in interdisciplinary design research processes. As a result, a comprehensive evaluation of the architectural design research on biomaterials is performed in line with the experience of the field study process and suggestions are presented for the future.