Denizel sandviç paneller için metak köpük ve kafes yapılı nüvelerin performanslarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the performance of metal foam and lattice structured cores for marine sandwich panels
  1. Tez No: 983193
  2. Yazar: TOLGA İREŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKDENİZ NEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir deniz taşımacılığına ulaşmak için, yakıtlar ve emisyonları temelindeki genel yasal düzenlemelerin içermediği önemli bir katkı gemi yapılarının hafifletilmesi gayretleridir. Ayrıca yapıların hafifletilmesi, geminin yalnız işletme ömrünce değil, yaşam döngüsü boyunca malzeme tedariği, inşa, bakım-onarım ve ömür sonu alternatifleri için de hem çevresel hem de ekonomik anlamda önemli katkılar koyacaktır. Bu çalışmada, daha önce bir seçenek olarak ele alınmamış olan metal köpük ve kafes yapıların karşılaştırmalı performansı deneysel olarak incelenmiştir. Ayrıca kafes yapı oluşturulmasında günümüzün öne çıkan imalat yöntemlerinden olan eklemeli İmalat ile üretilmiş kafes yapılar da bir seçenek olarak ele alınmıştır. Bu yapısal formların gemilerin üretiminde kullanılan sandviç malzemelerin nüvesi olarak kullanılması, yapıların hafifletilmesindeki ciddi bir seçenek olarak değerlendirilmelidir. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi İleri Malzemeler Laboratuvarı tarafından temin edilen alüminyum metal köpük ve kafes yapılara ilaveten Selective Laser Sintering eklemeli imalat yöntemiyle ve AlSi10Mg alaşım tozu ile üretilmiş metal kafes yapılar, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kompozit Malzemeler Laboratuvarı'nda bası testlerine tabi tutulmuşlardır. Sonuçlar, hem geleneksel yöntemlerle üretilen hem de eklemeli imalat yöntemleriyle üretilen metal köpük ve kafeslerin etkin bir hafifletme seçeneği olarak yakın zamanda yaygın bir kabul göreceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
To achieve sustainable maritime transportation, efforts to lighten ship structures, not covered by general legal regulations on fuels and emissions, are a significant contribution. Furthermore, lightening structures will make significant environmental and economic contributions not only during the ship's operational life, but also throughout its lifecycle, including material supply, construction, maintenance and repair, and end-of-life alternatives. In this study, the comparative performance of metal foam and lattice structures, which have not previously been considered as options, was experimentally investigated. Furthermore, lattice structures produced using additive manufacturing, one of today's leading manufacturing methods, were also considered as an option. The use of these structural forms as the core of sandwich materials used in ship construction should be considered a serious option for lightweighting structures. Aluminum metal oam and lattice structures supplied by the TÜBİTAK Marmara Research Center Advanced Materials Laboratory, as well as metal lattice structures manufactured using the Selective Laser Sintering additive manufacturing method and AlSi10Mg alloy powder, were subjected to compression tests at the Composite Materials Laboratory of Dokuz Eylül University's Faculty of Engineering. The results indicate that metal foams and lattices produced using both traditional and additive manufacturing methods will soon gain widespread acceptance as an effective lightweighting option.