PVC/CTP denizel sandviç T bağlantılarının bası yükü altındaki performansları
Performance in PVC/GRP marine sandwich T-joints under compression load
  1. Tez No: 276493
  2. Yazar: ÖZGEN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİÇEK ÖZES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmanın amacı, PVC/CTP denizel sandviç T bağlantılarının Bası Yükü altındaki performanslarının incelenmesidir.Bu çalışma kapsamında altı farklı geometrik yapıda imal edilen sandviç T-bağlantılarının bası yükü altındaki mekanik performansları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Öncelikle Bağlantıların Burkulma Yükleri deneysel ve nümerik olarak araştırılmıştır. Daha sonra sabit bir bası yükü altında T- bağlantılarında meydana gelen gerilme dağılımları incelenmiştir. Nümerik ve Deneysel sonuçlar, T-bağlantı geometrisinin kritik burkulma yükü üzerinde etkili olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, six sandwich T-joints manufactured from various geometric structures were compared to each other from mechanical performances point of view. First, critical buckling loads in T-joints was analyzed by finite element method. Then, T?joints were tested experimentally. Six various types of T-joint were compared to each other by assessing numerical and experimental results, and so it was determined that which joint types had relatively better mechanical performance.