2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gençlere yönelik politikalar: Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu Twitter (X) analizi
Policies targeting young people in the 2023 presidential elections: Recep Tayyip Erdoğan and Kemal Kılıçdaroğlu Twitter (X) analysis
- Tez No: 983192
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Siyaset, iletişim ve medya birbiriyle etkileşim halindedir. Siyasi aktörler, siyasal iletişim tekniklerini aracılığıyla kamuoyu oluşturma ve seçmenleri politikaları hakkında bilgilendirmeyi hedeflemekte, bu kapsamda medya da görünür olmaya çalışmaktadırlar. Mesajların seçmenlere iletilmesi ve destek kazanma çabası, dijitalleşmeyle birlikte siyasal iletişim ve medya ilişkisinde daha aktif bir nitelik kazandırmıştır. Dijitalleşme siyasetin medyatikleşmesinde önemli bir rol oynarken, siyasi aktörlerde seçim kampanyalarında dijital medya platformlarını yoğun bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Bu kapsamda siyasi aktörler hedef kitlelerine ulaşmak ve politikalarını duyurmak amacıyla Twitter'ı (X) kullanmaktadır. Gençlerin dijital medya platformlarını yaygın bir şekilde kullandığı dikkate alındığında, siyasi aktörlerin bu platformlar aracılığıyla politikalarını genç seçmen kitlesiyle paylaşması kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda çalışma, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerinde en çok oyu alan iki adayın, Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun, gençlere yönelik politikalarını Twitter (X) üzerinden nasıl aktardıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri, hem ilk kez oy kullanacak seçmen sayısındaki artış hem de toplumsal ve siyasal öneminden dolayı çalışmanın odak noktası olmuştur. İçerik analizi yöntemiyle analiz edilen tweet verileri; hedef kitle, sosyal ve siyasal politikalar temaları çerçevesinde on beş alt kod ile yapılandırılmıştır. Ayrıca tweetlere ilişkin nicel veriler (hashtag, beğeni ve görüntülenme, medya içerik kullanımları) analiz sürecine dahil edilmiştir. Analiz sonucunda Erdoğan'ın söylemleri geleneksel değerlere, milli birlik ve gençlerle doğrudan etkileşime dayalı mesajlara odaklanırken; Kılıçdaroğlu, politik vizyon, yapısal reform ve kimlik temelli kapsayıcılık üzerinden şekillenmiştir. Gençler hem bir hedef kitle hem de toplumsal dönüşümün öncüsü olarak tanımlanmakta; ancak gençliğe yüklenen anlam, vaatler ve iletişim yöntemleri farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
While digitalisation plays a significant role in the mediatisation of politics, political actors have also begun to intensively use digital media platforms in their election campaigns. In this context, the study aims to reveal how Recep Tayyip Erdoğan and Kemal Kılıçdaroğlu, the two candidates who received the most votes in the 2023 Presidential and General Elections, communicated their policies to young people via Twitter (X). The elections held on 14 May and 28 May have been the focus of the study due to both the increase in the number of first time voters and their social and political significance. Tweet data analysed using content analysis methods has been structured with fifteen subcodes within the framework of the target audience and social and political policy themes. Quantitative data related to the tweets (hashtags, likes and views, use of media content) were also included in the analysis process. The analysis revealed that Erdoğan's discourse focused on messages based on traditional values, national unity and direct interaction with young people, while Kılıçdaroğlu's discourse was shaped by political vision, structural reform and identity based inclusiveness. Young people are defined as both the target audience and the pioneers of social transformation; however, it has been observed that the meaning attributed to young people, the promises made to them, and the communication methods used differ.