Türkiye Rusya enerji ilişkileri ve çevresel boyutu
Türkiye-Russia energy relations and their environmental dimension
- Tez No: 983203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BURAK SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye ile Rusya arasındaki enerji temelli stratejik ilişkileri ve çevresel sürdürülebilirlik eksenindeki etkileşimleri, uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde çok boyutlu biçimde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Realizm ve liberalizm ekseninde yapılandırılan kuramsal çerçeve aracılığıyla, enerji güvenliği, ekonomik karşılıklı bağımlılık ve ekolojik riskler arasında şekillenen ikili ilişkilerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma, özellikle 2008 yılı sonrası dönemde Türkiye'nin enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla Rusya ile geliştirdiği iş birliği pratiklerine ve bu iş birliklerinin Karadeniz havzasındaki çevresel etkilerine odaklanmaktadır. Tez kapsamında Mavi Akım, Türk Akım ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali gibi projeler, yalnızca ekonomik ve stratejik açılardan değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik boyutuyla da incelenmiştir. Realist teori, bu projeleri devletlerin ulusal çıkarlarını maksimize etme ve güç dengelerini koruma arayışı bağlamında açıklarken; liberal teori, enerji projelerini ekonomik karşılıklı bağımlılığı artıran ve siyasi iş birliğini destekleyen mekanizmalar olarak değerlendirmektedir. Bu çalışmanın yöntemsel altyapısı, çok katmanlı bir araştırma yaklaşımı üzerine inşa edilmiştir. İlk aşamada, konuya ilişkin kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş, akademik makaleler, kitaplar, politika raporları ve güncel istatistikler detaylı biçimde incelenmiştir. İkinci aşamada, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmış akademisyenler ile diplomasi tecrübesine sahip uzmanların farklı akademik, kurumsal ve mesleki platformlarda yayımladıkları değerlendirmeler analiz edilmiştir. Bu içerikler, Türkiye-Rusya ilişkilerine dair kuramsal çerçevenin, uygulamadaki yansımaları ile karşılaştırılmasında dolaylı ancak değerli bir referans noktası olarak kullanılmıştır. Özellikle enerji güvenliği, dış politika yönelimleri ve çevresel risk yönetimi gibi çalışmanın odak noktası olan alanlarda, bu uzman değerlendirmeleri karar alıcıların öncelikleri, stratejik yönelimleri ve uygulamaları hakkında zengin bir perspektif sunmuştur. Böylece, yalnızca kuramsal düzeyde değil, aynı zamanda saha gerçekleriyle uyumlu bir analiz ortaya konmuştur. Bu yöntem, çalışmaya ampirik katkı sağlamakla kalmamış, aynı zamanda politika yapım süreçlerinin ve uluslararası ilişkilerdeki dinamiklerin daha bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesine imkân tanımıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye-Rusya enerji ve çevre ilişkilerini teorik ve pratik düzeyde bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, literatürde sıklıkla ihmal edilen çevreci perspektife önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the energy-based strategic relations between Turkey and Russia and their interactions around environmental sustainability in a multidimensional manner within the framework of international relations theories. Through a theoretical framework structured around realism and liberalism, a comprehensive assessment of bilateral relations shaped by energy security, economic interdependence, and ecological risks is conducted. The study focuses particularly on the cooperation practices developed by Turkey with Russia to ensure energy supply security in the post-2008 period and the environmental impacts of these cooperations in the Black Sea basin. Projects such as Blue Stream, TurkStream, and the Akkuyu Nuclear Power Plant are examined not only from economic and strategic perspectives but also from an environmental sustainability perspective. While realist theory explains these projects in the context of states' quest to maximize their national interests and maintain the balance of power, liberal theory views energy projects as mechanisms that increase economic interdependence and support political cooperation. The methodological basis of this study is built on a multi-layered research approach. In the first phase, a comprehensive literature review was conducted on the subject, thoroughly examining academic articles, books, policy reports, and current statistics. In the second phase, assessments published by nationally and internationally recognized academics and experts with diplomatic experience on various academic, institutional, and professional platforms were analyzed. These contents served as an indirect but valuable reference point for comparing the theoretical framework of Turkey-Russia relations with its practical implications. In particular, in the areas of energy security, foreign policy orientations, and environmental risk management that are the focus of this study, these expert assessments provided a rich perspective on decision-makers' priorities, strategic orientations, and practices. Thus, an analysis that is not only theoretical but also aligned with field realities was presented. This method not only contributed empirically to the study but also allowed for a more holistic assessment of policy-making processes and the dynamics of international relations. In conclusion, by examining Turkey-Russia energy and environmental relations with a holistic approach at both theoretical and practical levels, this study makes a significant contribution to the environmental perspective, which is often neglected in the literature.