Atatürk organize sanayi ve harmandalı çöp depolama tesisleri (Çiğli) dolaylarında nitel ve nicel kirliliklerin hidrojeolojisi ve çözüm yolları
The Hydrogeology and solution manners of qualitative and quantitative pollutions around Atatürk organise industry zone (aosb) Harmandali garbage store foundations
- Tez No: 98322
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
m ÖZET Bu çalışma, Çiğli ilçesi ve çevresinde 40 km2'lik bir alanın jeolojik ve hidrojeolojik çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışma alanında en yaşlı birim Paleosen yaşlı Bornova Karmaşığı'dır. Bunun üzerine sırasıyla Neojen Yaşlı Ulucak Killikireçtaşı birimi ve Miyosen yaşlı Yamanlar volkaniti gelmektedir. Bölgedeki kayaçlar Alpin ve Hersiniyen orojenezinden etkilenerek kıvrımlanmış ve kırılmışlardır. Bölgede oluşan graben çöküntü ortamına ayrışma ve taşınma ile Kuvaterner yaşlı alüvyon birimi çökelmiş ve bütün birimleri uyumsuzlukla örtmüştür. Havzada farklı karekterli akiferler bulunmaktadır. Bölgede akifer olabilecek birimler, Kuvaterner yaşlı alüvyon birimi ve Miyosen yaşlı volkanik birimlerdir. Alüvyon, serbest ve basınçlı olmak üzere iki akiferden oluşmaktadır. Alüvyonda basınçlı akifer kullamlmaktadır. Serbest akifer ise tamamen tuzlanmıştır. Statik seviye 20-45 m arasında değişmektedir. Bu seviye aşırı çekim etkisi ile hızla artmaktadır. Aşın çekimler bölgede serbest akiferin tuzlanmasına ve zemin oturmalarına neden olmuştur. Bu oturmalar bazı alanlarda 2 m'ye ulaşmıştır. Bölgede kullanma suyu havzada açılmış olan 200 den fazla su kuyusundan temin edilmektedir. Kuyu derinlikleri 90-300 m arasında ve 5-101t/sn debilerle arasında değişmektedir. Jeotermal sularında karıştığı kuyularda su sıcaklığı 24-38 °C arasındadır.rv Bölgede gelişmekte olan sanayileşme havzanın beslenme yüzeyini azaltmakta ve kirliliğin artmasına neden olmaktadır. Bölgede eski ve hala kullanılmakta olan iki adet çöp alam bulunmaktadır. Bunlardan eski çöp depolama alam serbest akiferi kirletmiştir. Yeni çöp depolama alam ise havzanın beslenim alanına sızarak nispeten temiz olan basmçlı akiferi ve Yamanlar volkanitleri kirletmektedir. Bu kirlenme süreci devam ettiğinde bölgede büyük ölçüde içme ve kullanama suyu sıkıntısı doğacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, consists of hydrogeological and geological study of Çiğli and its around. It's seems that, in the geologycal studies, which is made in the working area, age units is age Bornova Flysch. Neogene age Ulucak clay-limeston units and Miyosen age Yamanlar Volcanic follow it. The rock in the zone are curled and broken by the effects of Alpin and Hersiniene orogenez. With decompose and move, which exist in the graben sediment atmosphere, Quvaterner age alluvyone units is settled and covered all units with disorder. The hydrogeological study is seems that, the ground water in river basin has a big importance. The units, which could be aquifer in the zone, are Quvaterner age Alluvyone and Miyosen age volcanic. In the alluvyone has been used pressure aquifer. Free aquifer is completely salinity. The static level has been changing 20-45 m. This level has been increased by exterme desarge effect. The exterme desarges in the graund water cause of aquifer to salinity. The other result is soil consolidation in the zone. They're 2 m. in same areas. The using water has been providing from more then 200 water well, which is opened in the zone. The well's deep has been changing between 90-300 m and volume of flow between 10 lt/sn. Warmth of the well's is between 24-38 °C. The devoloping industrialized that in the zone has been causing that trickle surface has been lessing and dirtiness has been increasing. There are two chip area which are old and till using. The old one has been completely dirtied the free aqufer. The new one has been pollusing Yamanlar Volcanic. If this dirtiness process goes on, the truble of drinking and using water are going to appear.