Gene expression in green pepper (capsicum annuum) under cadmium stress: Effects of melanin nanoparticle priming
Kadmıyum stresı altındakı yeşıl bıberde (capsıcum annuum) gen ifadesı: Melanın nanopartıkül prımerlemenın etkılerı
  1. Tez No: 983231
  2. Yazar: RANDA ABDURAZZAG SHUHOUB ELTREKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE KESİCİ BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kadmiyum stresine maruz bırakılan biber (Capsicum annuum L.) tohumlarının melanin nanoparçacıkları (MNPler) ile yapılan ön işlem (priming) etkisi ve buna bağlı transkripsiyon düzeyleri araştırılmıştır. Dokuz farklı uygulamada, çimlenme parametreleri ve altı stresle ilişkili genin (üç metalotiyonein: AcMT2, AcMT2a, AcMT3a ve üç WRKY transkripsiyon faktörü: CaWRKY1, CaWRKY2, CaWRKY3) göreceli gen ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Biber tohumları sadece MNP, sadece CdCl₂ ve MNP + CdCl₂ kombinasyonlarına maruz bırakılmıştır. Sonuçlar, özellikle 100 μM MNP konsantrasyonunda yapılan priming işleminin çimlenme parametrelerini olumlu etkilediğini göstermiştir. 100 μM CdCl₂ uygulaması, 500 μM konsantrasyona göre daha düşük çimlenme oranı, indeksi ve kök uzunluğu sergilemiştir. Kombine uygulamalarda ise 50 μM MNP + 100 μM CdCl₂ ve 100 μM MNP + 100 μM CdCl₂ uygulamaları olumlu etkiler sunmuştur. AcMT2 geninin ekspresyon düzeyi 50 μM MNP + 100 μM CdCl₂, 100 μM MNP + 100 μM CdCl₂ ve 50 μM MNP + 100 μM CdCl₂ uygulamalarında yukarı yönlü değişirken, AcMT2a ve AcMT3a genleri 50 μM MNP uygulaması hariç tüm uygulamalarda aşağı yönlü değişim göstermiştir. CaWRKY1 gen ekspresyonu 50 μM MNP + 500 μM CdCl₂ uygulamasında yukarı yönlü değişmiştir. CaWRKY2 geni ise 100 μM MNP, 100 μM CdCl₂, 50 μM MNP + 100 μM CdCl₂ ve 100 μM MNP + 500 μM CdCl₂ uygulamalarında yukarı yönlü ifade göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of cadmium stress, melanin priming, and transcriptional responses in Capsicum annuum L. seeds. Nine applications were used to assess germination parameters and relative gene expression levels of six stress-responsive genes, including three metallothioneins (AcMT2, AcMT2a, and AcMT3a) and three WRKY transcription factors (CaWRKY1, CaWRKY2, and CaWRKY3). Pepper seeds exposed to varying concentrations of MNPs alone, CdCl2 alone, and MNP + Cd Cl2 combinations. The results demonstrated that MNP priming effected germination parameters positively especially in 100 μM concentration. 100 μM CdCl2 treatment showed lower germination rate, index and root length according to the 500 μM concentration. Combined applications also presented positive effect in 50 μM MNP + 100 μM CdCl2 and 100 μM MNP + 100 μM CdCl2 applications. AcMT2 expression level differed among the applications and upregulated in 50 μM MNP + 100 μM CdCl2 and 100 μM MNP + 100 μM CdCl2 application. AcMT2a and AcMT3a downregulated in all applications but 50 μM MNP application. CaWRKY1 represented variable expression level among the applications, upregulated in 50 μM MNP + 500 μM CdCl2 application. CaWRKY2 was upregulated in 100 μM MNP, 100 μM CdCl2, 50 μM MNP + 100 μM CdCl2 and 100 μM MNP + 500 μM CdCl2 applications. According to these results MNP priming showed promising results to improve the germination parameters and elevate the effects of Cd stress. These findings provide a basis for understanding MNP-mediated priming and highlight the need to investigate dose-dependent responses under cadmium stress.