Anticipation in discrete-time networked systems
Ağ üzerinde ayrık zamanlı öngörü dinamikleri
  1. Tez No: 983237
  2. Yazar: NAZIRA MURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİHCAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, zamana göre ayrık dinamik sistemlerden oluşan ağlarda, komşularının gelecekteki durumlarını öngörerek kendi durumlarını buna göre hizalamaya çalışan birimler incelenmektedir. Öngörü, yakın geçmişteki durum bilgileri kullanılarak gerçekleştirilmekte ve dolayısıyla sisteme gecikme şeklinde bir bellek etkisi kazandırmaktadır. Bu çalışmada, ağ yapısına bağlı belirli koşullar altında, sistemin öngörü sayesinde daha hızlı fikir birliğine (uzlaşma) ulaştığı ispatlanmaktadır. Öte yandan, öngörüyle birlikte gelen gecikmeler, bazı durumlarda fikir birliğini tamamen bozabilmektedir. Temel sonuçlarımızdan birisi, daha hızlı fikir birliği için öngörü algoritmasının parametreleri üzerinde gerekli ve yeterli koşulların elde edilmesidir. Sonuçlar doğrusal olmayan sistemlere de uygulanmış ve öngörü altında ağların senkronize çözümlerinin kararlılığı analiz edilmiştir. Ayrıca, öngörünün, normalde senkronize edilmesi zor olan kaotik sistemlerden oluşan ağlarda dahi senkronizasyonu mümkün kılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We investigate networks of coupled dynamical systems in discrete time where the units anticipate the states of their neighbors and try to align their states accordingly. Anticipation is done using past state information and hence introduces a memory effect in the form of a time delay. We show that, under specific conditions depending on the network structure, the system converges to consensus faster under anticipation. On the other hand, the delays introduced by anticipation can also break consensus altogether under certain other conditions. One of the main results of this study is the derivation of necessary and sufficient conditions on the parameters of the anticipation algorithm for faster consensus. We apply the results to coupled nonlinear systems and analyze the stability of synchronized states under anticipation. We show that anticipation can induce synchronization in networks of chaotic maps, which may otherwise be difficult to synchronize.