Comparison of ultimate pit limit design methods: A case study
Nihai ocak sınır tekniklerinin karşılaştırılması: Örnek bir çalışma
- Tez No: 98324
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Açık ocaklarda optimum nihai sınırların bulunması için bilgisayar destekli açık işletme sınır analizlerinin yapılması günümüzde yaygın hale gelmiştir. Bu amaçla, son otuz yıl içerisinde değişik algoritmalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, nihai sınırlar üç farklı algoritmayla belirlenmiştir. Tezde görüldüğü gibi en iyi sonucu veren algoritma Lerchs & Grossmann algoritmasıdır. Ayrıca, ocak net değerlerinin hesaplanmasında kullanılan cevher hazırlama ve zenginleştirme maliyetleri, sırasıyla 40 $/t'dan 50, 60 ve 80 $/t'a çıkarılmış ve nihai sınır içerisinde kalan ocak net kârının ve ocak dizaynının çok fazla değiştiği görülmüştür. Bu çalışma yataktaki sondaj verilerinin jeoistatistiksel değerlendirilmesini, rezerv hesaplamalarını, kat planlarının hazırlanmasını ve nihai sınır tespitini yapmak suretiyle Lerchs & Grossmann, Korobov ve Pozitif Hareketli Koni algoritmalarını bilgisayar ortamında kullanarak sonuçların değerlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computerised open pit limit design is now common practice for establishing the optimum final limits of open pits. A multitude of algorithms have been developed over the last thirty years. In this study, the ultimate pit limits generated by three different algorithms were found. And it was seen that, the best result was obtained with the Lerchs & Grossmann algorithm. Besides, the changes in the open pit net values due to the fluctuation in prices have been put forward and the milling costs, which was formerly $/t 40 have been raised to $/t 50, 60 and 80 in time and it is seen that the pit net profit and the pit design have been majorly altered. In this study, including statistical and geostatistical analyses, orebody modeling, and ultimate pit limit determination have been carried out by using a computer programs, which is specially designed for the Çaldağı orebody and including evaluation of the exploration results, ultimate pit limit determination by using Lerchs & Grossmann, Korobov and Positive Moving Cone algorithms, and graphical representation of the results obtained from these processes.