Kaklık-Denizli çevresindeki travertenlerin jeokimyasal özellikleri
- Tez No: 98325
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ÇALAPKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında Denizli Pamukkale- Kocabaş-Kakhk çevresinde yer alan travertenler morfolojik, jeolojik ve jeokimyasal açıdan incelenmiştir. İnceleme alanı ve çevresinde Menderes Masifi metamorfitleri üzerine aflokton olarak gelen Mesozoyik yaşlı birimler ile bu birimleri uyumsuz olarak üstleyen Senozoyik yaşlı birimler yeralmaktadır. Mesozoyik yaşlı birimleri; metakonglomera, metaçamurtaşı metakumtaşmdan oluşan Karaova formasyonu, kireçtaşı, dolomitlerin oluşturduğu Çökelez formasyonu, rekristalize kireçtaşlan, türbititik kumtaşı ve şeyi ile serpantinden oluşan Karatepe formasyonu oluşturur. Senozoyik çalışma alanında Oligosen; kumtaşı ve konglomeralarla, Geç Oligosen-Erken Mryosen; kömür mercekli denizel detritik ve karbonatlı seviyelerle temsil edilir. Geç Miyosen; detritik yer yer karbonat ara seviyeli Kızılburun Formasyonu, Erken Pliyosen ve Pileistosen ; traverten yer yer karasal detritik seviyeler içeren Killik formasyonu, Kolonkaya formasyonu, Asartepe formasyonu ile temsil edilir, güncel oluşumlar olarak tanımlanan alüvyonlar ve genç travertenler bu birimler üzerinde yer alır. Travertenlerin yer aldığı bölgelerde ayrıntılı ölçekli jeolojik haritası yapılmış ve Traverten seviyelerinin Taşkestik, Killik, Sankaya ve Kocabaş traverten seviyeleri olmak üzere 4 ayrı seviyede çökeldiği belirlenmiştir. Bu seviyelerin tektonik yapılarla ilgisi araştırıldığında Taşkestik traverten seviyesi 'nin doğu batı yönlü normal fayların yükselen bloğunda, Killik ve Sankaya traverten seviyeleri *nin ise normal fayların düşen bloklarında yer aldıkları gözlenmiştir. Kocabaş Traverten seviyesi ise çalışma alanın en düşük kotlanndaki çöküntü alanlarında yeralmaktadır. VIIÇalışma sahasında etkin olan tektonik ve buna bağlı olarak oluşmuş faylar genellikle horst graben sisteminde gelişmiştir. İnceleme alanında K 60 B ve D-B fayları ile yer yer K-G fayları etkindir. Travertenler yaygın olarak D-B ve K 60 B kırık hatlarını takiben gözlenmektedir. Travertenlerde morfolojik özelliklerine göre Teras tipi travertenler, Damar tipi travertenler, Sırt tipi travertenler, Kanal tipi travertenler ve G51sel travertenler olarak beş ayrı grup ayırtlanrmştır. Travertenlerin ayrıntılı mineralojik çalışmaları gölsel ve sut tipi travertenlerin sadece kalsitten yapılı olduklarım, Damar tipi travertenlerin ise bir kısım seviyelerinin sadece aragonitten, bir kısım seviyelerinin ise kalsit ve aragonit mineralinden yapılı olduklarım mineral bfleşimini oluşum koşullarının denetlediğini ortaya koymuştur. Travertenler üzerinde yapılan kimyasal çalışmalar Alüminyum, potasyum, titan ve demirin gölsel ortamda oluşmuş travertenlerde damar ve sırt tipi travertenlere oranla daha zengin konsantrasyona sahip olduğunu, Magnezyum yığışımının Gölsel ve Sırt tipi travertenlerde Damar tipi travertenlerden daha fazla olduğunu, Silisyumun belirgin bir davranış farklılığı göstermediğini, Sırt ve Damar tipi travertenlerin gölsel tip travertenlerden daha fazla kurşun ve antimuan içerdiklerini, Stronsiyum yığışımının damar tipi travertenlerin tanımlayıcı özelliği olarak ortaya çıktığım ortaya koymuştur. Bu veriler sonunda Denizli Bölgesi travertenleri morfolojik açıdan beş ayrı tipe ayrılmış ve bu tiplerin mineralojik, jeokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Aragonit mineralinin ve Stronsiyum elementinin traverten oluşumuna neden olan sıcak su kaynağının lokalitesinin belirlenmesinde kılavuz olarak ele alınabileceği ne yaklaşım sağlamıştır. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The travertines of Denizli, Pamukkale - Kocabaş and Kaklık areas are investigated with respect to their morphology, geology and geochemistry. There are allochthon Mesozoic aged units overlying the methamorphits of Menderes Massif and Cenozoic aged units overlying unconformably the Mesozoic units in the study area and its surroundings. The Mesozoic aged units are divided into three formations: Karaova Formation consisting of methaconglomerates, methamudstones and methasandstones; Çökelez Formation composed of limestones and dolomites and Karatepe Formation consisting of recrystallised limestones, turbiditic sandstones, shales and serpentinits. The Cenozoic aged units are represented by the sandstones and conglomerates of Oligocene age, and by the marine detritic and carbonaceous levels with coal lenses of Late Oligocene-Early Miocene age. Miocene is represented by the Kizdburun Formation consisting of detritics with local carbonate interlayers. Early Pliocene and Pleistocene are represented by Killik Formation, Kolonkaya Formation and Asartepe Formations consisting of travertines and locally terrigenous detritic levels. The alluviums and young travertines which are described as recent formations are located over these units. The geological maps of the areas where the travertines are situated were in detail and four different levels of travertines were described and named: Taşkesik, Killik, Sankaya and Kocabaş travertine levels. The relationships between these levels and the structural elements of the region are also investigated and the determinations below were done: The Taşkesik Travertine Level is situated in the footwall of the E-W extending normal faults. The Killik Travertine Level and the Sankaya Travertine Level are situated in thehangingwalte of the normal faults. The Kocabaş Travertine Level is situated in the depression areas of the study area having the lowest altitude. The tectonic setting affecting the study area and the resulted faults developed as a horst-graben system. The faults with strike of N60W and E-W are dominant in the study area. N-S extending faults are also common. The travertines usually formed along the faults with strike of N60W and E-W. The travertines are classified according to their morphologic properties into five groups: Terrace type travertines, vein type travertines, ridge type travertines, channel type travertines and lacustrine travertines. The detailed mineralogical studies showed that the lacustrine and ridge type travertines were composed of pure calcite; vein type travertines were made up of pure aragonite in some zones and of calcite and aragonite in the others. The mineralogical compositions of the travertines are controlled by the environmental conditions. The geochemical studies revealed that the lacustrine type travertines are rich in the content of aluminium, potassium, titanium and iron, comparing with the vein and ridge type travertines. The concentration of magnesium is higher in the lacustrine and ridge type travertines comparing with the vein type travertines. The silicon contents of the different type travertines do not show any significant change. The ridge and vein type travertines contains more lead and antimony than the lacustrine type travertines. The high content of Sr is characteristic for the vein type travertines. According to the data obtained, the travertines of Denizli area were divided into five types and their mineralogical and geochemical features were determined. It was suggested that the aragonite mineral and Strontium element could be used as indexes to determine the locality of the hotspring, which gave rise to the formation of the travertines. VI