Sanayide enerji verimliliği etüt projesi ve vaka analizi
Energy efficiency study project and case analysis in industry
- Tez No: 983240
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya üzerinde hızla artmakta olan nüfus, toplumların refah seviyesi ve sanayileşme, enerjiye olan talebi devamlı artırmaktadır. Fosil yakıtların yakın gelecekte tükenme noktasına geleceğini gösteren araştırmalar ışığında, enerjinin etkin ve verimli kullanılması hayati bir öneme sahiptir. Özellikle enerjinin yoğun bir şekilde tüketildiği sanayi sektöründe, enerji verimliliği çalışmalarının belirlenmiş standartlara göre yapılması son derece önemlidir. Bu çalışmada, Trakya bölgesinde Upfield margarin yağ fabrikasındaki, enerji tüketen makinelerde ve ekipmanlarında yapılabilecek enerji verimliliği çalışmaları anlatılmış ve işletmeler için etkin bir verimlilik çalışması olan, enerji etüt proje uygulaması hedeflenmiştir. Öncelikle mevcut durumdaki enerji sarfiyatları ve maliyetleri hesaplanmıştır. Makine ve ekipmanlar için enerji verimlilik artırıcı önlemler tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde, işletmede yıllık 7.690.553,23 TL tasarruf edilmiştir. Yatırım maliyetlerini göz önüne alırsak, işletme için yapılan etüt projesinin geri ödeme süresi yaklaşık 18 ay olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy demand is growing with increasing world population, industrialization and welfare of the society. Effective and efficient use of energy is vitally important accordingly the researches show the next nearest point of exhaustion of fossil fuels in the future. The energy efficiency studies be done according to established standards is extremely important in energy-hungry industries. In this study, the energy efficiency studies in energy-consuming machinery and equipment in the Upfield margarine factory located in Trakya described and accomplishing an energy efficiency project which is effective for businesses is aimed. Firstly the parameters in machinery and equipment cause needles consumptions of energy are determined by measurements. Energy consumptions and costs in current situation are calculated. Machines and equipment for energy efficiency-enhancing measures have been identified. As a result of the studies, it has been an annual savings of 7.690.553,23 TL in business. Considering the costs of business investment for surveying, the payback period is approximately 18 months as has been demonstrated.