Data analysis approaches based on audio features in music
Müzikte ses özniteliklerine dayalı veri analizi yaklaşımları
  1. Tez No: 983254
  2. Yazar: ŞULE ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERDAR TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, müzik türü sınıflandırması sorununu ele almaktadır. Müzik türlerini doğru bir şekilde sınıflandırmak, hem müzik bilgi erişim (MIR) sistemlerinde hem de dijital müzik uygulamalarında önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada kullanılan GTZAN veri kümesi, on farklı türe ait ses kayıtları içermektedir. Ses verileri belirli segmentlere (30, 15, 10, 5, 3 ve 1 saniye) ayrılmış ve her segment için aynı özellikler (MFCC, spektral merkez, spektral düşüş, tempo vb.) çıkarılmıştır. Öznitelikler ses dosyaları kullanılarak çıkarılmış ve hem geleneksel makine öğrenimi yöntemleri (k-en yakın komşu, Rastgele Orman, XGBoost) hem de derin öğrenme tabanlı yöntemler (CNN, RNN, CRNN) kullanılarak sınıflandırılmıştır. Model performansı, doğruluk ve F1 skorları kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, segment uzunluklarının sınıflandırma başarısı üzerindeki etkisi karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir. Çalışmanın benzersiz katkılarından biri, telif hakkı kısıtlamalarından muaf olan, açık kaynaklı klasik müzik verilerinin toplanması ve en yüksek doğruluk oranı veren modele entegre edilmesidir. Bu, klasik müzik bestecilerini ve dönemlerini tür benzerliği dağılım olasılıklarına göre analiz etmemizi sağlar. Bu çalışma, literatürde sınırlı olarak ele alınan besteci-dönem ilişkisine dair yeni bulgular sunulmaktadır. Sonuç olarak, farklı veri segmentleri ve algoritmalar karşılaştırılarak, müzik türü sınıflandırması için en uygun yaklaşımlar ortaya konmuştur. Ayrıca, özellikle klasik müzik üzerine yapılan deneysel çalışma, hem Müzik Bilgisi (MIR) hem de müzikoloji alanına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of music genre classification. Accurately classifying music genres is an important research topic in both music information retrieval (MIR) systems and digital music applications. The GTZAN dataset used in this study contains audio recordings of ten different genres. The audio data is segmented into specific segments (30, 15, 10, 5, 3, and 1 second), and same features (MFCC, spectral centroid, spectral rolloff, tempo, etc.) are extracted for each segment. Features were extracted using audio files and classified using both traditional machine learning methods (k-Nearest Neighbor, Random Forest, XGBoost) and deep learning-based methods (CNN, RNN, CRNN). Model performance was evaluated using accuracy and F1 scores. Furthermore, the effect of segment lengths on classification success was demonstrated comparatively. One of the study's unique contributions is its collection of open-source classical music data, free from copyright restrictions, and its integration into the optimal model. This allows us to analyze classical music composers and their periods based on their genre similarity distribution probabilities. New findings are presented regarding the composer-period relationship, which has been limitedly addressed in the literature. In conclusion, by comparing different data segments and algorithms, the most suitable approaches for music genre classification have been revealed. Furthermore, the experimental study, specifically on classical music, has contributed to both the field of MIR and musicology.