Kadının evlilik yoluyla bağımlı göçünün sosyolojik olarak incelenmesi: Hakkâri ili örneği
A sociological analysis of women's dependent migration through marriage: The case of Hakkâri province
  1. Tez No: 983260
  2. Yazar: BUSE GÜL BEKTAŞ KESDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bireyler ve topluluklar, genellikle temel ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek, ekonomik ve sosyal yaşamlarını geliştirebilmek ve yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla mevcut yaşam alanlarını terk ederek daha uygun yaşam koşulları arayışıyla başka bir bölgeye göç etmekte ve yeni bir yerleşim alanı oluşturmaktadırlar. Bu hareketlilik, yalnızca mekânsal bir değişimi değil aynı zamanda göç eden bireylerin ve toplulukların toplumsal, ekonomik ve kültürel yaşamlarında meydana gelen dönüşümleri de beraberinde getirmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, eşinin görevi nedeniyle göç etmek zorunda kalan kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda yaşamış oldukları değişimi sosyolojik perspektiften incelemektir. Araştırma Hakkâri iline eşinin işi nedeniyle göç etmek durumunda kalmış 18-45 yaş aralığındaki kadınlarla yapılmış, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, kadınların büyük bir kısmının göç süreci karar aşamasında söz sahibi olmadığını göstermektedir. Göç öncesinde şehirle ilgili belirgin bir beklentiye sahip olmayan kadınlar, göç sonrası büyük bir yalnızlık ve korku duygusu yaşamış; yeni şehirde sosyal bağlarının yok denecek kadar az olduğunu ifade etmişlerdir. Kamuda çalışan kadınların iş yükünün azaldığı ve daha rahat koşullarda çalıştıkları gözlemlenirken; özel sektörde çalışan kadınların göç sonrası iş bulmakta güçlük yaşadığı görülmektedir. Ayrıca kadınların evlilik yoluyla göçü genel olarak fedakârlık olarak gördükleri; bu durumu mecburiyet ve aile birliğini korumak amacıyla gerçekleştirdiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals and communities often leave their current living environments in search of more suitable living conditions, primarily to better meet their basic needs, improve their economic and social lives, and enhance their overall standard of living. This mobility entails not only a spatial change but also brings about significant transformations in the social, economic, and cultural lives of the migrating individuals and communities. The primary aim of this study is to examine, from a sociological perspective, the economic, social, and cultural transformations experienced by women who are compelled to migrate due to their spouses' professional obligations. The research was conducted with women aged between 18 and 45 who had to migrate to the province of Hakkari because of their spouses' employment, utilizing a qualitative research method through semi-structured interviews. The findings reveal that the majority of women did not have a say in the decision-making stage of the migration process. Women who had no distinct expectations regarding the city prior to migration reported experiencing profound feelings of loneliness and fear afterward, further emphasizing that their social connections in the new city were nearly nonexistent. While women employed in the public sector were observed to have a reduced workload and to work under more favorable conditions, women employed in the private sector faced significant difficulties in finding employment after migration. Moreover, it was concluded that women generally perceived migration through marriage as an act of sacrifice, undertaken out of necessity and with the intention of preserving family unity.