Üniversite öğrencilerinin ekolojik vatandaşlık ile eko anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Atatürk Üniversitesi örneği
Determination of the relationship between university students' ecological citizenship and eco-anxiety levels: A case study of Atatürk University
- Tez No: 983261
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin ekolojik vatandaşlık düzeyleri ile eko anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve eko anksiyete düzeyleri ile ekolojik vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin eko anksiyete düzeyleri ile ekolojik vatandaşlık düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kadın öğrencilerin, erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek eko anksiyete ve sürdürülebilirlik puanlarına sahip oldukları, buna karşılık erkek öğrencilerin katılım ve hak-adalet boyutlarında öne çıktığı görülmüştür. Eğitim durumu ve sınıf düzeyi arttıkça eko anksiyete ve ekolojik vatandaşlık puanlarında da artış gözlemlenmiştir. Ziraat ve Veterinerlik Fakültesi öğrencileri en yüksek eko anksiyete ve ekolojik vatandaşlık düzeylerine sahipken, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri daha düşük puanlar almıştır. Çevre ile ilgili bir vakıf, kuruluş vb. üyeliği olan öğrenciler, hem daha yüksek eko anksiyete hem de daha yüksek ekolojik vatandaşlık düzeylerine sahiptir. Demografik değişkenlerin büyük çoğunluğunun eko anksiyete ve ekolojik vatandaşlık üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Bu araştırma, eko anksiyetenin bireyleri pasifleştirmek yerine çevresel farkındalık ve sorumluluk geliştirmeye yönlendiren motive edici bir unsur olabileceğini göstermiştir. Üniversite öğrencilerinde eko anksiyete düzeyi arttıkça ekolojik vatandaşlık düzeyinin de yükseldiği saptanmıştır. Eğitim durumu ve sınıf düzeyi, fakülte türü ve katılımcıların çevre ile ilgili bir vakıf, kuruluş üyeliği durumu gibi faktörlerin de bu ilişkide belirleyici olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular, çevresel kaygının ekolojik bilinç ve aktif vatandaşlık davranışlarıyla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç itibariyle bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin eko anksiyete düzeyleri ile ekolojik vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu bulgu, çevresel kaygı duyan bireylerin aynı zamanda çevreye karşı daha duyarlı ve sorumlu bir tutum geliştirdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the relationship between university students' levels of ecological citizenship and eco-anxiety. Method: A quantitative research approach was adopted in this study, and a correlational research design was used to examine the relationship between eco-anxiety levels and ecological citizenship levels. Findings: The results of the study revealed a positive and significant relationship between university students' levels of eco-anxiety and ecological citizenship. Female students were found to have higher levels of eco-anxiety and sustainability compared to their male counterparts, whereas male students scored higher in the dimensions of participation and rights-justice. As educational attainment and grade level increased, eco-anxiety and ecological citizenship scores also rose. Students from the Faculties of Agriculture and Veterinary Medicine demonstrated the highest levels of eco-anxiety and ecological citizenship, while students from the Faculty of Health Sciences reported lower scores. Moreover, students who were members of environmental foundations, organizations, or associations exhibited both higher levels of eco-anxiety and higher levels of ecological citizenship. It was also determined that the majority of demographic variables produced significant differences in eco-anxiety and ecological citizenship. Conclusions: This study demonstrated that eco-anxiety does not necessarily act as a paralyzing factor but rather as a motivating force that fosters environmental awareness and responsibility. It was observed that as the eco-anxiety levels of university students increased, their levels of ecological citizenship also rose. Factors such as educational attainment, grade level, faculty type, and membership in environmental foundations or organizations were also found to play a decisive role in this relationship. The findings highlight that environmental concern is closely linked to ecological awareness and active citizenship behaviors. In conclusion, the study examined the relationship between university students' eco-anxiety levels and ecological citizenship levels and found a statistically significant, positive correlation between the two. This result indicates that individuals experiencing environmental concern also tend to develop more sensitive and responsible attitudes toward the environment.