NH2 modifiye UiO-66 metal organik kafes yapı destekli Pd (0) nanoparçacıklarının sentezi, karakterizasyonu ve etilendiamin-bisborandan hidrojen üretiminde katalitik performansının araştırılması
Synthesis and characterization of NH2-modified UiO-66 metal organic framework supported Pd (0) nanoparticles and investigation of their catalytic performance in the hydrogen production from ethylenediamine-bisborane
  1. Tez No: 983277
  2. Yazar: SABAHAT BİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Hidrojen, temiz enerji kaynakları arasında önemli bir yer tutmaktadır ve sürdürülebilir enerji üretimi için yenilikçi yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, NH₂ modifiye UiO-66 (UiO-66-NH₂) metal-organik kafes yapısı (MOF) ve UiO-66-NH₂ destekli Pd (0) nanoparçacıklarının sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen Pd@UiO-66-NH₂ katalizörünün, etilendiamin-bisboran (EDB) kompleksinden hidrojen üretimindeki katalitik performansı araştırılmıştır. Katalizörün sentezi sırasında, Pd (0) nanoparçacıkları, emdirme–indirgenme tekniği ile UiO-66-NH₂ MOF yapısına yüklenmiştir. UiO-66-NH₂ yapıları, yüksek yüzey alanı ve iyi dağılım özellikleri nedeniyle Pd (0) nanoparçacıklarının desteklenmesi için ideal bir matris görevi görmüştür. Bu yapıların sentezi ve karakterizasyonu ICP-OES, SEM, XPS, TEM, TEM-EDX, XRD ve FT-IR teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. UiO-66-NH₂ destekli Pd (0) nanoparçacıklarının, EDB'nin katalitik hidroliz tepkimesindeki performansı değerlendirilmiş olup, tepkime koşullarının optimize edilmesi için farklı parametreler incelenmiştir. Çalışma sonucunda, UiO-66-NH₂ destekli Pd (0) nanoparçacıklarının, EDB'den hidrojen üretiminde yüksek katalitik etkinlik gösterdiği belirlenmiş ve elde edilen sonuçların sürdürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ile hidrojen üretimi alanına önemli katkılar sunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hydrogen holds a significant position among clean energy sources, and the development of innovative methods is essential for sustainable energy production. In this study, the synthesis and characterization of NH₂-modified UiO-66 (UiO-66-NH₂) metal–organic framework (MOF) and UiO-66-NH₂-supported Pd (0) nanoparticles were carried out. The catalytic performance of the obtained Pd@UiO-66-NH₂ catalyst in hydrogen production from ethylenediamine–bisborane (EDB) was investigated. During the synthesis of the catalyst, Pd (0) nanoparticles were loaded onto the UiO-66-NH₂ MOF structure via the impregnation–reduction technique. Due to its high surface area and favorable dispersion properties, the UiO-66-NH₂ structure served as an ideal matrix for supporting Pd (0) nanoparticles. The synthesized structures were characterized using ICP-OES, SEM, XPS, TEM, TEM-EDX, XRD and FT-IR techniques. The performance of the UiO-66-NH₂-supported Pd (0) nanoparticles in the catalytic hydrolysis of EDB was evaluated, and various parameters were examined to optimize the reaction conditions. The results demonstrated that the UiO-66-NH₂-supported Pd (0) nanoparticles exhibited high catalytic activity in hydrogen production from EDB, and the findings are expected to contribute significantly to the development of sustainable energy resources and hydrogen production technologies.