Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın Türk deniz yetki alanlarında yetki ve görevlerinin incelenmesi
Analysis of the authority and duties of the Coast Guard Command in Turkish maritime jurisdiction areas
  1. Tez No: 983286
  2. Yazar: ÖMÜR KÜÇÜKKÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Hukuk, Denizcilik, Public Administration, Law, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişen teknoloji ile devletlerin deniz alanlarına ve bu alanlarda yer alan kaynaklara olan ilgileri artmıştır. Bu süreç deniz alanlarının sahiplenilmesini, devletler arası anlaşmaları ve zamanla devletler arası anlaşmalarda farklılıkları getirmiştir. Bu da uluslararası hakkaniyetsizlere sonrasında da uluslararası kuralların yazılı metinler haline getirilerek genel prensiplerin oluşmasına ve devletlerin hakkaniyet ilkesi ile deniz alanlarına yetki sınırlamaları yapmasına yönelik sözleşmelerin oluşturma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, devletlerin deniz alanlarını, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın teşkilatlanmasını ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına ulusal ve uluslararası mevzuat hükümlerince kendisine tevdi edilmiş yetki ve sorumluluklarla ulusal ve uluslararası mevzuat normlarınca egemenlik ve denetimi altında bulunan deniz alanları ve uluslararası sularda hükümranlık haklarının korunmasına ilişkin kontrol, denetim ve yargı yetkilerinin sınırlarını, işlenmiş suçlara karşı ceza muhakemesi mevzuatına uygun adli görevleri, kamu düzeninin devamlılığı, bozulduğunda yeniden tesisi, kaçakçılığın takibi, tespiti ve men edilmesi ile kritik öneme sahip hassas tesislerin korunmasına yönelik tedbirleri ve uygulamak ile mülki görevleri, barış, seferberlik ve savaş durumlarında askeri görevlerine yer verilmiş ve görev alanları ile yetkilerinin sınırları araştırılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developing technology, the interest of states in marine areas and the resources in these areas has increased. This process has led to the appropriation of maritime areas, inter-state agreements and differences in inter-state agreements over time. This has led to international injustices and then to the need for the formation of general principles by putting international rules into written texts and the creation of conventions for states to limit their jurisdiction in maritime areas with the principle of equity. In this study, I will discuss the maritime areas of states, the organization of the Coast Guard Command and the powers and responsibilities entrusted to it by the provisions of national and international legislation on behalf of the State of the Republic of Turkey, and the maritime areas under its sovereignty and control by the norms of national and international legislation, and the control of the protection of sovereignty rights in international waters, The limits of its supervisory and judicial powers, its judicial duties in accordance with the criminal procedure legislation against crimes committed, the maintenance of public order, the restoration of public order when it is disrupted, the follow-up, detection and prohibition of smuggling, and the measures for the protection of sensitive facilities of critical importance and the implementation and implementation of civilian duties, and military duties in times of peace, mobilization and war and the scope of their duties and the limits of their powers have been investigated and revealed.